Trwa ładowanie...
d30aiir

Senator Tomasz Grodzki: To olbrzymi zaszczyt i zobowiązanie

- Senat powinien być przyczółkiem zmian w obecnej konstelacji politycznej, gdzie obłuda, kłamstwo, naginanie Konstytucji nie ma miejsca - powiedział senator Tomasz Grodzki, kandydat opozycji na marszałka Senatu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Senator Tomasz Grodzki jest kandydatem na marszałka Senatu
Senator Tomasz Grodzki jest kandydatem na marszałka Senatu (Agencja Gazeta, Fot: Krzysztof Hadrian)
d30aiir

Tomasz Grodzki powiedział w piątek dziennikarzom, że rozmowy liderów opozycji na temat jego kandydatury na marszałka Senatu "toczyły się już jakiś czas, ale ostatnio przyspieszyły". Decyzja zapadła w czwartek wieczorem. Polityk zastrzegł jednak, że opozycja musi wygrać w glosowaniu.

- W Senacie jest ogromny potencjał intelektualny. Chcę inspirować panie i panów senatorów do tego, żeby pokazać, iż politykę można prowadzić normalnie, przyzwoicie, w oparciu o merytoryczną debatę i mając jako wyznacznik dobro Polek i Polaków - powiedział Tomasz Grodzki.

Jego zdaniem, Senat ma być "przyczółkiem zmian w obecnej konstelacji politycznej", gdzie "obłuda, kłamstwo, naginanie Konstytucji nie ma miejsca".

d30aiir

PiS chce mieć swojego marszałka

Senator Grodzki przyznał, że już się odbywały rozmowy z senatorami niezależnymi w sprawie poparcia wspólnego kandydata opozycji na marszałka Senatu.

- Chciałbym również zachęcić senatorów PiS do tego, aby rozważyli, czy nie warto zagłosować na kandydata sił zjednoczonej opozycji - dodał polityk.

d30aiir

Pytany przez dziennikarzy Ryszard Terlecki odpowiedział, że Tomasz Grodzki jest kandydatem opozycji, a PiS "będzie chciał wybrać swojego marszałka".

W podobnym tonie wypowiedział się w piątek Marek Pęk z PiS. - Nie dzielcie skóry na niedźwiedziu. Moment prawdy będzie 12 listopada, wtedy zobaczymy, kto będzie marszałkiem Senatu - powiedział do polityków opozycji. Dodał, że 48-osobowy klub PiS w Senacie ma prawo wybrać własnego marszałka, a większość opozycji jest "iluzoryczna".

Kandydaturę Tomasza Grodzkiego skomentował też Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Senatu IX kadencji. Powiedział, że poprze senatora na to stanowisko. Przyznał, że był również brany pod uwagę, ale wśród opozycji nie było zgody na ten temat. Podkreślano, że jako wiceprzewodniczący PO jest "politycznym kandydatem".

d30aiir

Opozycja się dogadała

W piątek rano liderzy PO, SLD i PSL zorganizowali konferencję prasową, na której przedstawili nazwiska kandydata na marszałka i wicemarszałków Senatu. Politycy oświadczyli, że zamierzają poprzeć wszystkich kandydatów, których rekomendują.

Platforma będzie rekomendowała Tomasza Grodzkiego na marszałka Senatu, a Bogdana Borusewicza na wicemarszałka.

Włodzimierz Czarzasty zapowiedział z kolei, że SLD zgłosi kandydaturę Gabrieli Morawskiej-Staneckiej na wicemarszałek Senatu. Podkreślił, że jest uznaną prawniczką i senatorką z Tych.

d30aiir

Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że PSL poda nazwiska kandydatów na wicemarszałków Sejmu i Senatu po wtorkowym posiedzeniu klubu parlamentarnego PSL-Koalicji Polskiej. Nieoficjalnie mówi się, że będzie to Michał Kamiński z Unii Europejskich Demokratów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d30aiir

Podziel się opinią

Share

d30aiir

d30aiir
d30aiir
Więcej tematów