Senat zajmie się ustawami o lustracji i służbie cywilnej
Na rozpoczynającym się w środę trzydniowym posiedzeniu Senat zajmie się m.in. ustawą o lustracji i IPN oraz ustawami zmieniającymi system służby cywilnej.
01.08.2006 19:53
Podczas wtorkowego posiedzenia senacka Komisja Praw Człowieka i Praworządności dyskutowała nad prawie 40 poprawkami do ustawy lustracyjnej. Wśród nich znajduje się m.in. propozycja przywrócenia statusu pokrzywdzonego, oświadczeń lustracyjnych oraz procedury karnej w procesach o agenturalność.
W środę o ustawie lustracyjnej senatorowie PiS mają rozmawiać z premierem Jarosławem Kaczyńskim. Szef klubu PiS Marek Kuchciński powiedział, że partia chce, by Senat zakończył prace nad ustawą w tym tygodniu. Nie wykluczył jednak przerwania parlamentarnych prac nad tą ustawą.
21 lipca Sejm uchwalił ustawę zakładającą m.in. likwidację Sądu Lustracyjnego i urzędu Rzecznika Interesu Publicznego, oddanie lustracji do IPN, rozszerzenie jej na nowe kategorie osób oraz szerszy dostęp do teczek IPN. Zlikwidowano status pokrzywdzonego (nadawany dziś inwigilowanym w PRL, którzy nie byli agentami). Badane dziś przez RIP i Sąd Lustracyjny oświadczenia lustracyjne osób publicznych zastąpiono zaświadczeniami IPN o zawartości archiwów tajnych służb PRL na ich temat. IPN zobowiązano do sporządzenia w ciągu 3 miesięcy listy agentów z PRL.
Senat rozpatrzy także ustawy: o służbie cywilnej i państwowym zasobie kadrowym. Zakładają one wyłączenie ze służby cywilnej wyższych stanowisk w administracji państwowej - nie będzie już konkursów na te stanowiska, będą one obsadzane z nowo powstałego państwowego zasobu kadrowego. Ponadto - zgodnie z nowelizacją - zlikwidowano stanowiska szefa Służby Cywilnej, Urzędu i Rady Służby Cywilnej.
Powołano także Radę Służby Publicznej (złożoną w dwóch trzecich z osób posiadających autorytet w kwestiach administracyjnych i w jednej trzeciej z przedstawicieli klubów parlamentarnych).
Senacka komisja samorządu terytorialnego i administracji publicznej przyjęła w wtorek kilkadziesiąt porządkujących poprawek do ustaw. W czasie dyskusji w Senacie swoje poprawki do ustaw chce zgłosić były przewodniczący Rady Służby Cywilnej senator Marek Rocki (PO), który przygotował ich 26.
Jedna z poprawek senatora PO zakłada przywrócenie przywileju urlopów dla pracowników Służby Cywilnej o długim stażu - wydłużenie urlopów przysługiwało po 10 latach pracy. Rocki mówił, że nie widzi uzasadnienia, dlaczego w nowej ustawie to zniknęło.
Podczas trzydniowego posiedzenia Senat rozpatrzy także ustawę o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz projekt uchwały w sprawie ustanowienia 2007 roku Rokiem Miasta Krakowa.