Senat za nowelizacją ustawy o policji
Senat przyjął z jedną poprawką
nowelizację ustawy o policji oraz Kodeksu postępowania karnego.
Zgodnie z nią policjanci będą uprawnieni do bezinwazyjnego
pobierania próbek do badań DNA, także bez zgody osób podejrzanych,
oskarżonych i skazanych.
Uchwalenie nowelizacji jest pilne, bowiem jeśli przepisy uprawniające policjantów do pobierania próbek i zapewniające rozbudowę bazy danych DNA nie zostaną wprowadzone do połowy grudnia, Komisja Europejska zażąda zwrotu przyznanej na ten cel pomocy finansowej - 2,5 mln euro.
Projekt zakłada, że w celach identyfikacyjnych policja będzie mogła pobierać do badań DNA próbki śluzu z jamy ustnej, krwi i cebulek włosów. Będzie można je pobierać nie tylko od podejrzanych, oskarżonych i skazanych. Policja będzie mogła pobierać próbki do badań eliminacyjnych od osób niepodejrzewanych, które pozostawiły ślady na miejscu przestępstwa. Będzie mogła także pobierać próbki zawierające DNA ze zwłok, w celu ich identyfikacji.
Próbki biologiczne i informacje dotyczące wyników analiz kwasu dezoksyrybonukleinowego będą przechowywane przez 20 lat, a w przypadku podejrzanych, oskarżonych i skazanych za zbrodnie - o 15 lat dłużej, stosownie do 35-letniego okresu przedawnienia karalności i ścigania najcięższych przestępstw.
Senat wprowadził do nowelizacji poprawkę, która pozwala ze zbioru danych usuwać dane dotyczące zwłok ludzkich, gdy zostanie ustalona ich tożsamość.