PolskaSenat utrzymał obowiązek lustracji pułkowników i generałów

Senat utrzymał obowiązek lustracji pułkowników i generałów

Senat przyjął większość poprawek,
głównie o charakterze technicznym i stylistycznym, do uchwalonej w
czerwcu przez Sejm ustawy o służbie wojskowej. Odrzucił jedynie
tę, która usunąć miała artykuły wprowadzające obowiązek lustracji
oficerów na etatach pułkownikowskich i generalskich.

11.07.2007 | aktual.: 11.07.2007 22:29

Za poparciem całości noweli było 86 senatorów. Jeden wstrzymał się od głosu.

Nowelizacja tzw. ustawy pragmatycznej przewiduje rezygnację z podziału stanowisk oficerskich na obszary główne - związane z dowodzeniem - oraz pozostałe, związane np. z logistyką. Zakłada umożliwienie żołnierzom zawodowym podejmowanie pracy za granicą nie tylko w organizacjach międzynarodowych, ale i na podstawie indywidualnego kontraktu. Awans podoficera na stopień oficerski ma być możliwy do 35. roku życia.

Wprowadza też obowiązek składania oświadczeń lustracyjnych przez oficerów na etatach pułkownikowskich i generalskich. Przepisy te budziły zastrzeżenia biura legislacyjnego i niektórych senatorów. Radzili oni, by zaczekać z przepisami lustracyjnymi od czasu przyjęcia nowego wzoru oświadczenia lustracyjnego i regulacji określających, kto pełni funkcję publiczną w miejsce przepisów zakwestionowanych przez Trybunał Konstytucyjny.

Obecna ustawa pragmatyczna obowiązuje od lipca 2004. Wprowadziła kadencyjność pełnionych funkcji, podzieliła stanowiska oficerskie na dowódcze i pozostałe, zakładała też dostosowanie stopnia do stanowiska. Zasada, że obejmując określoną funkcję trzeba mieć przypisany jej stopień, okazała się trudna do urzeczywistnienia w zakładanym czasie. Pod koniec ubiegłego roku Sejm znowelizował ustawę i przesunął termin pełnej zgodności stanowiska i stopnia. Bez tej zmiany z wojska musiałoby odejść blisko 30 tys. podoficerów i oficerów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)