ŚwiatSenat USA przedłużył ustawę antyterrorystyczną o 6 miesięcy

Senat USA przedłużył ustawę antyterrorystyczną o 6 miesięcy

Senat USA przedłużył ważność uchwalonego po zamachach z 11 września 2001 r. tzw. Aktu
Patriotycznego, czyli ustawy antyterrorystycznej. Będzie ona
obowiązywać przez następne sześć miesięcy.

Gdyby nie środowe głosowanie, wiele postanowień Aktu Patriotycznego wygasłoby za 10 dni, z końcem bieżącego roku. Jego tymczasowe przedłużenie stanowi kompromis, pozwalający na rozstrzygnięcie w trakcie dłuższej debaty towarzyszących mu licznych sporów o te jego postanowienia, które ograniczają, a według jego przeciwników nawet naruszają niektóre prawa i swobody obywatelskie.

Jest to rozwiązanie zdroworozsądkowe, które daje Senatowi więcej czasu na stworzenie ustawy opartej na konsensie, która wspierałaby nasze bezpieczeństwo, zachowując zarazem nasze swobody - powiedział senator Patrick Leahy, demokrata ze stanu Vermont.

Głównym przedmiotem sporu jest zapis zezwalający na szersze niż dotychczas stosowanie podsłuchów telefonicznych, a także uprawnienia dla FBI do wglądu w dane osobiste Amerykanów gromadzone przez biblioteki, szpitale, prywatne przedsiębiorstwa i inne instytucje.

Zwolennicy Aktu Patriotycznego w Senacie nalegają na bezterminowe przedłużenie tych i innych ważnych przepisów ustawy - w sumie szesnastu - argumentując, iż wymaga tego ochrona kraju przed terrorystami.

Inni, przeważnie demokratyczni senatorowie, dowodzą, że wspomniane przepisy grożą nadużywaniem władzy przez służby specjalne. Naruszają też - ich zdaniem - niektóre swobody obywatelskie, przede wszystkim prawo do prywatności. To właśnie oni zaproponowali kompromisowe rozwiązanie - przedłużenie ważności ustawy tylko na pewien czas, z perspektywą jej odnawiania.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)