Trwa ładowanie...
ameryka
18-07-2007 19:20

Senat USA: nie zmuszajmy Busha do wyjścia z Iraku


Zgodnie z przewidywaniami Republikanie zablokowali w Senacie podjętą przez Demokratów próbę zmuszenia prezydenta Busha do rozpoczęcia wkrótce stopniowej ewakuacji wojsk amerykańskich z Iraku.

Senat USA: nie zmuszajmy Busha do wyjścia z IrakuŹródło: AKPA
d2iptdx
d2iptdx

Projekt ustawy, zgłoszonej przez demokratycznych senatorów Carla Levina i Jacka Reida, przewidywał, że George Bush musiałby rozpocząć wycofywanie wojsk w ciągu czterech miesięcy i zakończyć je do 30 kwietnia przyszłego roku.

W Iraku, gdzie obecnie znajduje się około 160 tysięcy żołnierzy USA, pozostałaby po tej dacie tylko pewna ograniczona liczba wojsk w celu szkolenia sił irackich, walki z terroryzmem i ochrony amerykańskich placówek i inwestycji.

Ustawa, dołączona jako poprawka do ustawy o budżecie Pentagonu, nie pokonała jednak pierwszej przeszkody legislacyjnej - zakończenia debaty, po którym można dopiero przystąpić do ostatecznego głosowania. Do zakończenia debaty potrzeba minimum 60 głosów (na 100), ale opowiedziało się za tym tylko 52 senatorów, a przeciwnych było 47.

Mimo iż ostatnio wielu senatorów republikańskich wystąpiło przeciw prezydentowi Bushowi, wzywając do zmiany strategii w Iraku, za przerwaniem dyskusji głosowało tylko czworo Republikanów - Chuck Hagel, Olympia Snowe, Susan Collins i Godon Smith - należących do grupy umiarkowanych w tej partii.

d2iptdx

Pozostali dali się przekonać argumentom administracji, że nie można popierać ustawy, która wyznacza terminy wycofania wojsk z Iraku. Jak powiedział jeden z nich, Saxby Chamblis, oznaczałoby to zawiadomienie naszych wrogów, kiedy mogą przejąć władzę w Iraku.

Swoją decyzję Senat podjął po kilkunastu godzinach nieprzerwanej debaty. Trwała ona od popołudnia we wtorek do środy rano - a więc przez całą noc. W korytarzach na Kapitolu rozstawiono składane łóżka, na których senatorowie mogli drzemać w przerwach między przemówieniami. Prefekt większości, senator Richard Durbin, zamówił dostawy pizzy, szczoteczek i pasty do zębów oraz dezodorantów.

W rezultacie niektórzy uczestnicy debaty przemawiali przy niemal pustej sali, a na galerii dla widzów przemówieniom przysłuchiwało się tylko kilkanaście osób. Republikanie nazwali to widowisko "politycznym teatrem", który praktycznie nie przynosi żadnych efektów.

Antywojenni demonstranci urządzili w tym samym czasie nocne czuwanie pod Kapitolem. Niektórzy senatorowie przyłączali się do protestujących.

Tomasz Zalewski

d2iptdx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2iptdx
Więcej tematów