PolskaSenat uczcił minutą ciszy ofiary wypadku

Senat uczcił minutą ciszy ofiary wypadku

Senat, który rozpoczął
trzydniowe posiedzenie, uczcił minutą ciszy ofiary niedzielnego
tragicznego wypadku polskiego autokaru we Francji, w którym
zginęło 26 pielgrzymów a 24 zostało rannych, w tym 14 ciężko.

25.07.2007 | aktual.: 25.07.2007 14:43

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/tragiczny-wypadek-autokaru-z-polskimi-pielgrzymami-6038708617151105g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/tragiczny-wypadek-autokaru-z-polskimi-pielgrzymami-6038708617151105g )
Tragiczny wypadek autokaru z polskimi pielgrzymami

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/polacy-oddaja-hold-ofiarom-wypadku-we-francji-6038692177089665g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/polacy-oddaja-hold-ofiarom-wypadku-we-francji-6038692177089665g )
Polacy oddają hołd ofiarom wypadku we Francji

Senatorowie podczas posiedzenia zajmą się m.in. nowelizacją Karty Nauczyciela, zgodnie z którą nauczyciele, którzy w tym roku nabyli lub nabędą prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę, będą mogli skorzystać z niego także w roku przyszłym i następnych latach.

Obecnie, zgodnie z Kartą Nauczyciela, nauczyciele mogą przejść na wcześniejsze emerytury bez względu na wiek, jeśli mają 30 lat stażu pracy, w tym 20 lat pracy w oświacie, lub 25 lat stażu pracy, w tym 20 lat w szkolnictwie specjalnym. Choć przepisy obowiązują do końca roku, nauczyciele chcący z nich skorzystać musieli złożyć wypowiedzenie na trzy miesiące przed początkiem nowego roku szkolnego, czyli do końca maja.

Według szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, z nowelizacji Karty skorzysta jedna trzecia lub połowa nauczycieli, którzy nabyli w tym roku uprawienia do wcześniejszych emerytur.

Jak podało Ministerstwo Edukacji Narodowej, zimą tego roku deklaracje o chęci skorzystania w tym roku z uprawienia do przejścia na wcześniejsze emerytury złożyło około 40 tys. nauczycieli.

Senatorowie mają zająć się także nowelizacją Kodeksu pracy, wprowadzającą w 12 dni świątecznych w roku ustawowy zakaz pracy w placówkach handlowych.

Zakaz pracy ma - zgodnie z nowelą - obowiązywać w Nowy Rok, w święta Wielkiej Nocy, 1 maja, 3 Maja, w pierwszy dzień Zielonych Świątek, w Boże Ciało, 15 sierpnia - w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Wszystkich Świętych (1 listopada), Święto Niepodległości (11 listopada), a także święta Bożego Narodzenia. Mówi także o zakazie pracy, jeśli któreś z tych świąt przypada w niedzielę.

W te dni będą mogły pracować placówki kultury, oświaty, stacje benzynowe i apteki. W świetle nowelizacji handlować w te dni będą mogli też wszyscy ci, którzy prowadzą jednoosobową firmę i nie zatrudniają pracowników.

Senat ma również zatwierdzić wybór Jacka Jezierskiego na prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Jezierski został przez Sejm powołany na szefa NIK na początku lipca. Na tym stanowisku zastąpi Mirosława Sekułę, którego kadencja upłynęła 20 lipca.

Prezes NIK powoływany jest przez Sejm, za zgodą Senatu, na 6- letnią kadencję.

Jacek Jezierski, dotychczasowy wiceprezes Izby, z wykształcenia jest biologiem. W NIK pracuje od 1992 roku. Na wiceprezesa Najwyższej Izby Kontroli powołany został 1 sierpnia 1998 r. Nadzorował kontrole dotyczące życia gospodarczego i społecznego oraz funkcjonowania administracji.

Odpowiadał m.in. za przeprowadzenie corocznych kontroli wykonania budżetu państwa i analiz budżetowych dla Sejmu. Odpowiadał też za kontrole międzynarodowe, w których Polska uczestniczy, będąc koordynatorem części z nich.

Po zaakceptowaniu przez Senat, prezes NIK składa przysięgę przed Sejmem.

Źródło artykułu:PAP
Zobacz także
Komentarze (0)