Senat. Szykuje się walka o wicemarszałków z Prawa i Sprawiedliwości
Polityczne emocje wokół Senatu wciąż trwają. I choć wydaje się, że marszałkiem Senatu zostanie Tomasz Grodzki (PO), to Prawo i Sprawiedliwość nie zamierza składać broni. Partia Jarosława Kaczyńskiego domaga się wprowadzenia do Prezydium Senatu aż dwóch swoich członków.
- Byłoby rzeczą zaskakującą, gdyby klub, który ma 48 senatorów miał tylko jednego wicemarszałka Senatu i na przykład przedstawiciele ugrupowania, które ma dwóch czy trzech senatorów też miały jednego wicemarszałka. Byłoby to zachwianie proporcji - przyznał w rozmowie z RMF Bartosz Kownacki (PiS).
Opozycja, po kilku tygodniach rozmów, finalnie ustaliła że wspólnym kandydatem na szefa wyższej izby parlamentu zostanie Tomasz Grodzki. Senator z Platformy Obywatelskiej ujawnił, że PiS proponował mu przejście na ich stronę w zamian za tekę ministra zdrowia.
- W Senacie jest ogromny potencjał intelektualny. Chcę inspirować panie i panów senatorów do tego, żeby pokazać, iż politykę można prowadzić normalnie, przyzwoicie, w oparciu o merytoryczną debatę i mając jako wyznacznik dobro Polek i Polaków - mówił na konferencji prasowej Tomasz Grodzki.
O fotele wicemarszałków będą starać się: Bogdan Borusewicz (PO), Gabriela Morawska-Stanecka (Lewicka) oraz kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego (wymieniani są: Michał Kamiński lub Jan Filip Libicki). Zgodnie z art. 7 regulaminu Senatu - senatorowie wybieraj "nie więcej niż czterech wicemarszałków spośród kandydatów zgłoszonych przez co najmniej 10 senatorów". Wynika z tego, że dla PiS pozostanie jedno miejsce w prezydium.
Wszystko stanie się jasne w najbliższy wtorek - wtedy odbędzie się uroczyste rozpoczęcie obrad w parlamencie. Obie izby wybiorą swoje prezydia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło: RMF