Trwa ładowanie...
d4544nd
senat

Senat. Szykuje się walka o wicemarszałków z Prawa i Sprawiedliwości

Polityczne emocje wokół Senatu wciąż trwają. I choć wydaje się, że marszałkiem Senatu zostanie Tomasz Grodzki (PO), to Prawo i Sprawiedliwość nie zamierza składać broni. Partia Jarosława Kaczyńskiego domaga się wprowadzenia do Prezydium Senatu aż dwóch swoich członków.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Senat. Wyższa izba parlamentu rozpocznie prace 12 listopada - wtedy też poznamy skład prezydium
Senat. Wyższa izba parlamentu rozpocznie prace 12 listopada - wtedy też poznamy skład prezydium (East News, Fot: Piotr Molecki/East News)
d4544nd

- Byłoby rzeczą zaskakującą, gdyby klub, który ma 48 senatorów miał tylko jednego wicemarszałka Senatu i na przykład przedstawiciele ugrupowania, które ma dwóch czy trzech senatorów też miały jednego wicemarszałka. Byłoby to zachwianie proporcji - przyznał w rozmowie z RMF Bartosz Kownacki (PiS).

Opozycja, po kilku tygodniach rozmów, finalnie ustaliła że wspólnym kandydatem na szefa wyższej izby parlamentu zostanie Tomasz Grodzki. Senator z Platformy Obywatelskiej ujawnił, że PiS proponował mu przejście na ich stronę w zamian za tekę ministra zdrowia.

- W Senacie jest ogromny potencjał intelektualny. Chcę inspirować panie i panów senatorów do tego, żeby pokazać, iż politykę można prowadzić normalnie, przyzwoicie, w oparciu o merytoryczną debatę i mając jako wyznacznik dobro Polek i Polaków - mówił na konferencji prasowej Tomasz Grodzki.

d4544nd

O fotele wicemarszałków będą starać się: Bogdan Borusewicz (PO), Gabriela Morawska-Stanecka (Lewicka) oraz kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego (wymieniani są: Michał Kamiński lub Jan Filip Libicki). Zgodnie z art. 7 regulaminu Senatu - senatorowie wybieraj "nie więcej niż czterech wicemarszałków spośród kandydatów zgłoszonych przez co najmniej 10 senatorów". Wynika z tego, że dla PiS pozostanie jedno miejsce w prezydium.

Wszystko stanie się jasne w najbliższy wtorek - wtedy odbędzie się uroczyste rozpoczęcie obrad w parlamencie. Obie izby wybiorą swoje prezydia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4544nd

Źródło: RMF

Zobacz: Tajemnicze wyznanie Joanny Lichockiej ws. Krystyny Pawłowicz

d4544nd

Podziel się opinią

Share

d4544nd

d4544nd
Więcej tematów