PolskaSenat rozpoczął prace nad ustawą zdrowotną

Senat rozpoczął prace nad ustawą zdrowotną

Senat rozpoczął prace nad ustawą o
świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków
publicznych. W ubiegłym tygodniu senacka komisja Polityki
Społecznej i Zdrowia zgłosiła do ustawy ponad 100 poprawek.

Emocje wśród senatorów wzbudziła poprawka pozytywnie zaopiniowana przez senacką Komisję Polityki Społecznej i Zdrowia mówiąca, żeby składka na ubezpieczenie zdrowotne dla duchownych była opłacana przez nich samych. Obecnie składka pochodzi z Funduszu Kościelnego, który jest dotowany z budżetu państwa.

Poprawkę do ustawy zgłosiła w ubiegły czwartek przewodnicząca senackiej komisji zdrowia Krystyna Sienkiewicz (UP). Poprawkę poparli senatorowie z komisji, przy negatywnym stanowisku rządu.

Podczas debaty senator Bloku Senat 2001 Teresa Liszcz zapytała, czy propozycja Komisji o składkach dla duchownych nie jest sprzeczna z zawartym przez Polskę konkordatem, a przez to z konstytucją. Sienkiewicz odparła, że ani konstytucja, ani konkordat nie jest takim dogmatem, którego nie można dotknąć. Jak zapewniła, tą poprawką nie wytacza się żadnej wojny Kościołowi, ale w trudnych czasach trzeba oszczędności szukać wszędzie.

W 2004 roku budżet państwa przeznaczy na ten cel ponad 78 mln zł. W świetle zamrożenia rent i emerytur, niewypłacanych świadczeń i mizernego stanu służby zdrowia nie widzę powodu, by na jedną grupę społeczną, i to będącą w dobrej sytuacji, a nawet pozbawioną trosk materialnych, łożył budżet państwa - przekonywała senator podczas posiedzenia Komisji.

Senator PiS Krzysztof Jurgiel zaznaczył, że obecnie komisja rządu i Episkopatu pracuje nad zmianami, jakie trzeba wprowadzić w funkcjonowaniu Funduszu Kościelego. Czy nie należałoby się wstrzymać od jakichkolwiek decyzji do czasu zakończenia tych prac? - zastanawiał się Jurgiel. Sienkiewicz odparła, że trzeba by na to czekać dłużej niż na lot na kosmos.

Zgodnie z uchwaloną przez Sejm pod koniec lipca ustawą zdrowotną, składki na ubezpieczenie zdrowotne duchownych oraz alumnów wyższych seminariów duchownych i teologicznych, z wyłączeniem płacących podatek dochodowy od osób fizycznych lub zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów duchownych, są finansowane z Funduszu Kościelnego.

Komisja zarekomenduje także Senatowi przywrócenie przywilejów w opiece zdrowotnej prezydentowi, premierowi, marszałkom Sejmu i Senatu, ich rodzinom oraz akredytowanym w Polsce dyplomatom. Komisja przywróciła pierwotne brzmienie zapisów z projektu rządowego dotyczące możliwości refundowania środków antykoncepcyjnych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)