PolskaSenat przyjął ustawy likwidujące WSI

Senat przyjął ustawy likwidujące WSI

Senat przyjął pakiet trzech ustaw
likwidujących Wojskowe Służby Informacyjne i powołujących dwie
nowe: Służbę Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) i Służbę Wywiadu
Wojskowego (SWW).

Senat przyjął kilka poprawek do ustaw. Za przyjęciem trzech ustaw wraz z poprawkami głosowali wszyscy senatorowie. Ustawami jeszcze podczas trwającego posiedzenia zajmie się Sejm.

Senat przyjął poprawkę określającą zasady pracy komisji weryfikującej żołnierzy WSI, którzy będą chcieli pracować w nowych służbach. Senatorowie zapisali w ustawie, że 24-osobowa komisja składająca się po połowie z osób wyznaczonych przez prezydenta i premiera będzie działała w 4-osobowych zespołach. Inne poprawki miały językowy lub redakcyjny charakter.

Ustawy, których projekty wniósł prezydent zakładają, że 30 września przestaje istnieć WSI. 1 października zaczną funkcjonować nowe służby: SKW i SWW. Będą one służbami cywilnymi, które tylko podczas wojny, lub w razie mobilizacji, wejdą w skład Sił Zbrojnych. Zgodnie z ustawami premier, na wniosek ministra obrony i po zasięgnięciu opinii prezydenta, powoła pełnomocników ds. organizacji SKW i SWW. Samodzielnie minister obrony powoła komisję ds. likwidacji WSI i wyznaczy jej przewodniczącego.

Szefów nowych służb, na wniosek ministra obrony narodowej będzie powoływał i odwoływał premier, po zasięgnięciu opinii prezydenta, rządowego kolegium ds. służb specjalnych oraz sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych.

Na kierownicze stanowiska w SKW i SWW można powołać osoby nie będące żołnierzami zawodowymi i funkcjonariuszami innych służb. Nie może to jednak być osoba, która pracowała, służyła albo była tajnym współpracownikiem służb specjalnych PRL lub dyspozycyjnym sędzią z czasów PRL.

Żołnierze WSI, którzy chcą pracować w nowych służbach, muszą złożyć komisji weryfikacyjnej oświadczenie, w którym mają podać, czy wbrew ustawie wykorzystywali lub ujawniali tajemnice państwowe lub służbowe, albo informacje uzyskiwane podczas służby w WSI.

Mają też poinformować, czy wiedzieli o przygotowywaniu, usiłowaniu lub dokonaniu czynu zabronionego i nie zawiadomili o tym organów ścigania, albo pomagali sprawcy przestępstwa uniknąć odpowiedzialności. Oświadczenie ma też zawierać informacje, czy żołnierze starający się o przyjęcie do nowych służb będąc w WSI zmuszali inne osoby przemocą lub bezprawną groźbą do określonych działań.

Służący w WSI mają też podać, czy wpływali bezprawnie na działalność organów władzy publicznej lub prowadzili tajną współpracę z przedsiębiorcą, nadawcą, redaktorem naczelnym, dziennikarzem lub podmiotem prowadzącym działalność wydawniczą.

Żołnierze WSI mają ponadto napisać, czy tworzyli lub przekazywali fałszywe informacje, lub podejmowali inne działania, by jakaś osoba była ścigana w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa, wykroczenia lub przewinienia dyscyplinarnego; czy pomawiali osoby, instytucje, osoby prawne lub jednostki organizacyjne o postępowanie, które mogło poniżyć je w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania i czy osiągnęli korzyść majątkową lub osobistą z takich działań.

Zgodnie ustawami, kto nie złoży oświadczenia albo nie zostanie mu wyznaczony etat w nowych służbach, przechodzi do rezerwy kadrowej i nie będzie mógł być wyznaczony na stanowisko w sądach ani prokuraturach wojskowych, Żandarmerii Wojskowej, jednostkach zwiadowczych i rozpoznania.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)