Senat przyjął ustawę o ujawnieniu raportu ws. WSI
Senat przyjął bez poprawek
nowelizację ustaw likwidujących Wojskowe Służby Informacyjne,
która umożliwia prezydentowi ujawnienie raportu z weryfikacji
żołnierzy WSI. Teraz nowelizacja trafi do podpisu prezydenta.
21.12.2006 11:00
Za przyjęciem noweli bez poprawek głosowało 50 senatorów, przeciw było 34, a 3 wstrzymało się od głosu.
Zgodnie z nowelizacją, prezydent ma ujawnić raport zawierający m.in. nazwiska żołnierzy i agentów WSI, jeżeli ich działania naruszały prawo lub nie dotyczyły obronności państwa i bezpieczeństwa wojska.
Wcześniej Senat nie poparł wniosku senatorów PO o odrzucenie noweli w całości. Za wnioskiem było 29 senatorów, 54 głosowało przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu. Biuro Legislacyjne Senatu wskazywało, że niektóre zapisy ustawy są niekonstytucyjne.
Ponieważ senatorowie przyjęli wniosek o przyjęcie noweli bez poprawek, nie głosowano zmian zaproponowanych przez Krzysztofa Piesiewicza (PO). Piesiewicz chciał pozwolić prezydentowi na decyzję, czy publikować raport w całości lub w części. Chciał też, by prawo do uzupełniania raportu weryfikacyjnego mieli tylko szefowie nowych służb, a nie komisja weryfikacyjna, która przygotuje podstawowy raport.
Prezydent po otrzymaniu raportu od przewodniczącego komisji weryfikacyjnej i zasięgnięciu opinii marszałków Sejmu i Senatu, poda go do publicznej wiadomości. Przed publikacją, oprócz prezydenta i premiera, raport z weryfikacji ma trafić do wicepremierów.
W raporcie, którego termin sporządzenia wyznaczy premier, ujawnione mają być informacje o tych wszystkich sprawach, które w składanych komisji weryfikacyjnej oświadczeniach musieli ujawnić żołnierze WSI, jeśli starali się o pracę w nowych służbach. Chodzi o przypadki ujawnienia lub wykorzystania tajemnic, informacji z działań operacyjno-rozpoznawczych, niepowiadomienia o czynie zabronionym, utrudniania postępowania karnego, stosowania przemocy, wpływu na decyzje władz, tajnej współpracy z przedsiębiorcą, nadawcą, dziennikarzem lub wydawcą, tworzenia lub podawania fałszywych informacji oraz przypadki kierowania takimi działaniami i osiągania z nich korzyści majątkowych.
W raporcie opisane zostaną informacje o osobach współdziałających z żołnierzami WSI przy wymienionych działaniach, oraz o osobach, które nakłaniały, ułatwiały lub polecały wykonanie takich działań, a także o osobach zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, które miały informacje na ten temat, ale nie zrobiły nic, by tych działań zaprzestano.
Za nieprawdziwe wyjaśnienia podczas weryfikacji grozić będzie kara od pół roku do 8 lat więzienia.
Według opinii biura prawnego Senatu, zapisy ustawy naruszają konstytucyjne zasady: domniemania niewinności, prawa do sądu, a także zabronionego wkroczenia w sferę zastrzeżoną dla sądów przez organ administracji publicznej. Biuro zwracało uwagę, że osoby wymienione w raporcie nie będą miały możliwości bronić swych racji przed niezawisłym i niezależnym sądem.
Sejm uchwalił nowelizację 14 grudnia. Klub parlamentarny SLD zapowiedział wtedy, że po wejściu w życie noweli, zaskarży ją do Trybunału Konstytucyjnego.