Trwa ładowanie...
d2vlpce
07-06-2006 23:50

Senat przyjął ustawę o CBA

Senat przyjął ustawę o
Centralnym Biurze Antykorupcyjnym. Za przyjęciem całości ustawy wraz z poprawkami głosowało 61 senatorów, 7 było przeciwnych, 21 wstrzymało się od głosu.

d2vlpce
d2vlpce

CBA ma umożliwić zwalczanie korupcji. Jego funkcjonariusze będą mieli uprawnienia śledcze, będą mogli zakładać podsłuchy, będą mieli też prawo do kontroli firm działających na styku z interesami Skarbu Państwa.

Podczas prac w senackiej komisji niektórzy senatorowie podnosili zastrzeżenia do uprawnień CBA do zbierania tak zwanych "danych wrażliwych" osób podejrzewanych o korupcję.

Chodzi o informacje o poglądach politycznych i religijnych, orientacji seksualnej oraz inne, dotyczące intymnej sfery życia. Typowany na przyszłego szefa CBA - Mariusz Kamiński - zapewniał, że te uprawnienia są identyczne jak w przypadku innych służb specjalnych czy policji. Jego zdaniem co więcej, ustawa nakazuje zniszczenie takich informacji, jeśli postępowanie nie będzie zakończy się aktem oskarżenia. Żaden z członków komisji nie proponował jednak poprawek w tym punkcie.

Głosowania nad poprawkami do ustawy o CBA przesunęły się, ponieważ po obradach Senatu zebrały się komisje, które omawiały przedstawione w debacie zmiany. Ustawą prawdopodobnie jeszcze podczas trwającego posiedzenia zajmie się Sejm.

d2vlpce

Senatorowie przyjęli poprawki, które zobowiązują szefa CBA do przestawiania Senatowi takich samych informacji o działalności antykorupcyjnej, jak Sejmowi. Zaakceptowali też kilkanaście poprawek językowych i redakcyjnych.

Głosami senatorów PiS przepadły poprawki zmierzające do ograniczenia zakresu kompetencji CBA, podwyższające kwoty przestępstw, przy których sprawa wchodziłaby w kompetencje biura. Nie zaakceptowali też poprawek pozwalających na wybór szefa CBA przez Sejm za zgodą Senatu - nadal ma powoływać go premier.

Senat dopisał w ustawie obowiązek CBA, by inicjowała odzyskiwanie przez Skarb Państwa zwrot nielegalnie uzyskanych korzyści.

Przyjął też poprawkę wzmacniająca pozycję szefa CBA, przez to, że premier może go odwołać jedynie w zapisanych w ustawie przypadkach.

d2vlpce

Odrzucono też poprawki pozwalające CBA podjąć kontrolę u przedsiębiorców jedynie za zgodą sądu. Nie dopisali do ustawy, że kontrola w przedsiębiorstwach może trwać jedynie 4 tygodnie i w uzasadnionych przypadkach być przedłużona o kolejne 4 tygodnie. Pozostał zapis, że kontrola CBA może trwać 3 miesiące, a w uzasadnionych przypadkach szef Biura może ją przedłużyć o następne 6 miesięcy.

Podczas debaty przyszły szef CBA Mariusz Kamiński zapowiedział, że wyda zarządzenie zgodnie z którym działania kontrolne u konkretnego przedsiębiorcy będą mogły być prowadzone tylko przez 4 tygodnie.

W myśl wracającej do Sejmu ustawy, CBA ma być nową służbą specjalną państwa.

d2vlpce

Ma kontrolować przestrzeganie przepisów antykorupcyjnych - sprawdzać oświadczenia majątkowe i przestrzeganie zakazu łączenia funkcji publicznych z działalnością gospodarczą. Ma też sprawdzać m.in. procedury prywatyzacyjne i komercjalizacyjne, a także związane ze wspieraniem finansowym przedsiębiorstw, udzielaniem zamówień publicznych, przydzielaniem koncesji, zezwoleń i zwolnień podatkowych.

Biuro ma zatrudniać około 500 osób. Budżet CBA na 2006 rok ma wynieść 70 mln zł.

d2vlpce
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vlpce
Więcej tematów