PolitykaSenat przyjął poprawki do ustawy o statusie sędziów TK

Senat przyjął poprawki do ustawy o statusie sędziów TK

• Poprawki złożone przez PiS do ustawy o sędziach TK zostały przyjęte przez Senat

• Ustawa wprowadza między innymi jawność oświadczeń majątkowych sędziów

• Odrzucono poprawki PO

Senat przyjął poprawki do ustawy o statusie sędziów TK
Źródło zdjęć: © Newspix | Konrad Koczywas

Senat przyjął w czwartek poprawki do ustawy autorstwa posłów PiS o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego, która wprowadza m.in. jawność ich oświadczeń majątkowych. Teraz ustawa wróci do Sejmu.

Za ustawą wraz z poprawkami opowiedziało się 56 senatorów, 25 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Wcześniej odrzucono wniosek PO o odrzucenie ustawy. Odrzucono też poprawki złożone przez PO.

Najważniejsze przyjęte poprawki głoszą, że sędzia TK w stanie spoczynku zachowałby prawo wypowiadania się w sprawach publicznych, a ponadto nie miałby ograniczenia podejmowania zatrudnienia jako pracownik naukowy tylko u jednego pracodawcy (co ma obowiązywać czynnego sędziego).

Według innej poprawki, prezydent musiałby zasięgać opinii I prezesa SN, gdyby chciał, na wniosek Prokuratora Generalnego, wystąpić o zainicjowanie postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego TK. Kolejna przyjęta poprawka stanowi, że zyski z akcji i udziałów w spółkach sędzia TK przekazuje na cele publiczne, albo - co jest istotą poprawki - na specjalne konto, z którego będzie mógł czerpać środki po końcu kadencji.

Ustawę o statusie sędziów TK Sejm przyjął 4 listopada. Odrzucono wtedy poprawki opozycji - by odrzucić cały projekt oraz by skreślić kwestionowane przez nią zapisy.

Nowe zasady wyłaniania kandydata na prezesa TK określa m.in. złożony pod koniec października przez posłów PiS projekt ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK - sejmowe prace nad nim trwają.

Zobacz także:

oprac. Katarzyna Bogdańska

Źródło artykułu:PAP
ustawasenattrybunał konstytucyjny
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (82)