Senat przyjął poprawki do ustawy o dodatku węglowym

Senat przyjął poprawki do ustawy o dodatku węglowym. Jedna z nich zakłada rozszerzenie dodatku na inne gospodarstwa domowe, nie tylko te, które ogrzewają dom węglem. Senat zaproponował też skreślenie przepisów, które nie odnoszą się do dodatku węglowego. Chodzi o artykuły odnoszące się do Prawa bankowego, procedur przejmowania banków i Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Ustawa teraz wróci pod obrady Sejmu. Posłowie mają zająć się nią podczas piątkowego posiedzenia.

Senatorowie w czwartek przegłosowali poprawki do ustawy o dodatku węglowym
Senatorowie w czwartek przegłosowali poprawki do ustawy o dodatku węglowym
Źródło zdjęć: © PAP | Pawe� Supernak
Sara Bounaoui

Senatorowie w czwartek przegłosowali poprawki do ustawy o dodatku węglowym. Za nowelą ustawy wraz z przyjętymi poprawkami głosowało 98 senatorów, przeciw był jeden senator, jeden wstrzymał się też od głosu.

Chodzi o ustawę o dodatku węglowym, którą Sejm przyjął 22 lipca. Teraz przepisy wrócą pod obrady sejmowe. Posłowie mają zająć się nimi na najbliższym posiedzeniu, które zaplanowano na piątek 5 sierpnia.

Poprawki Senatu. Czego dotyczą?

"Poprawki zmierzają do tego, by 3 tys. zł dodatku należało się nie tylko tym, którzy ogrzewają swój dom węglem, ale także wszystkim innym gospodarstwom domowym" - poinformowali przedstawiciele Senatu na Twitterze.

Zgodnie z senackimi poprawkami więc wsparcie otrzymają wszystkie gospodarstwa niezależnie od rodzaju źródła ogrzewania, także te które opalają olejem opałowym, gazem, gazem LPG, energią elektryczną czy wykorzystują do tego celu fotowoltalikę i pompy cieplne. "W ocenie senatorów objęcie wsparciem finansowym tylko jednej grupy gospodarstw domowych jest niesprawiedliwe, a przygotowane przez Senat zmiany mają zmotywować rząd do szybkich prac nad rozszerzeniem pomocy finansowej przed nadchodzącą jesienią i zimą na większość gospodarstw domowych" - poinformowało Centrum Informacyjne Senatu.

Senat zaproponował też skreślenie przepisów, które nie odnoszą się do dodatku węglowego. Chodzi o artykuły odnoszące się do Prawa bankowego, procedur przejmowania banków i Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Senatorowie poparli też skreślenie artykułu odnoszącego się do ustawy o finansowaniu zadań oświatowych

Inna poprawka przewiduje przyznanie Radzie Ministrów prawo do umorzenia w całości lub części – na wniosek ministra finansów – wierzytelności Skarbu Państwa, powstałych z tytułu udzielonej gwarancji przedsiębiorstwom energetycznym.

Ustawa - której nazwa po zmianach Senatu brzmi "o dodatku pieniężnym na pokrycie kosztów ogrzewania niektórych gospodarstw domowych" - przewiduje wypłatę 3 tys. zł dodatku.

Dodatek węglowy. Dla kogo jest przewidziany?

Projekt ustawy zakłada, że jednorazowy dodatek węglowy będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe - zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

W projekcie ustawy wskazano, że warunkiem jego otrzymania będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Projekt zakłada, że wniosek o dodatek węglowy będzie można złożyć do gminy - do 30 listopada.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rośnie cena węgla. "To oszuści węglowi"

Wybrane dla Ciebie