Senat podjął uchwałę ws. poszanowania krzyża
Senat podjął uchwałę w sprawie poszanowania krzyża. Za uchwałą, autorstwa Łukasza Abgarowicza (PO) i Marka Rockiego (PO), opowiedziało się 54 senatorów, trzech było przeciw.
"Apelujemy o zachowanie dystansu wobec wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu i o poszanowanie krzyża" - napisano w uchwale. Zaznaczono, że "wszelkie próby zakazania umieszczania Krzyża w szkołach, szpitalach, urzędach i w przestrzeni publicznej w Polsce muszą być poczytane za godzące w naszą tradycję, pamięć i dumę narodową".
Ostatecznie w uchwale nie znalazły się słowa, że "Senat RP odnosi się krytycznie do wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, kwestionującego podstawy prawne obecności krzyży w klasach szkolnych we Włoszech".
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł w listopadzie zeszłego roku, że wieszanie krzyży w klasach narusza m.in. wolność religijną uczniów.
Głosowanie nad uchwałą poprzedziła burzliwa debata, w której Abgarowicz podkreślał, że wyrok Trybunału "jest uprawniony", gdyż wieszanie krzyży we włoskich szkołach jest zapisane w rozporządzeniu ministra oświaty. Zaznaczał, że Senat nie powinien krytykować wyroku Trybunału, gdyż dotyczył on sytuacji we Włoszech, a nie w Polsce.
Odmiennego zdania był Stanisław Piotrowicz (PiS), który podkreślał, że uchwała powinna być "ostrą ripostą, że nie ma przyzwolenia na łamanie praw człowieka, dotyczących wolności sumienia i wyznania". W uchwale napisano, że "wyrok odnosił się do konkretnej sytuacji prawnej - we Włoszech umieszcza się Krzyż w salach lekcyjnych na podstawie rozporządzenia ministra edukacji, a także zakazuje się eksponowania innych symboli religijnych, co w Polsce nie ma miejsca".
Senat nie przyjął apelu ws. poszanowania krzyża, autorstwa Piotra Andrzejewskiego (PiS).
Trybunał w Strasburgu orzekł, że wieszanie krzyży w klasach narusza "prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami" oraz "wolność religijną uczniów". Orzeczenie to wydał w związku ze skargą na obecność krzyża, złożoną przez obywatelkę włoską pochodzącą z Finlandii. Ponadto, Trybunał nakazał państwu włoskiemu wypłatę kobiecie odszkodowania w wysokości 5 tys. euro za "straty moralne".