Senat odda hołd ofiarom Katynia
Wezwanie do uznania przez władze rosyjskie
zbrodni katyńskiej za ludobójstwo oraz do niezwłocznego
przekazania IPN wszystkich akt umorzonego śledztwa w sprawie tej
zbrodni, prowadzonego przez prokuraturę rosyjską - zawiera projekt
uchwały Senatu w 65. rocznicę zbrodni katyńskiej.
Senacka Komisja Ustawodawstwa i Praworządności opowiedziała się za przyjęciem przez Senat projektu uchwały autorstwa przewodniczącej komisji Teresy Liszcz (Blok Senat 2001). Projekt - jak zapowiedziała Liszcz - ma zostać rozpatrzony na rozpoczynającym się w czwartek posiedzeniu.
"W 65. rocznicę mordu katyńskiego Senat RP składa hołd pomordowanym najlepszym synom Ojczyzny oraz tym którzy, mimo szykan i prześladowań, walczyli o ujawnienie prawdy o tej zbrodni, także Rosjanom, którzy walczyli o tę prawdę" - głosi tekst.
W projekcie uchwały podkreślono, że "władze Federacji Rosyjskiej usiłują pomniejszyć ciężar tej zbrodni, nie chcąc uznać jej za zbrodnię ludobójstwa i odmawiają udostępnienia Polsce akt prowadzonego w tej sprawie śledztwa, utrudniając tym samym ustalenie pełnej prawdy o mordzie i jego sprawcach".
W związku z tym wezwano władze rosyjskie, "aby zgodnie z prawem międzynarodowym uznały mord katyński za zbrodnię ludobójstwa i doprowadziły do wyjaśnienia wszystkich jego okoliczności oraz ustalenia sprawców (...)".
"Oczekujemy też od strony rosyjskiej niezwłocznego przekazania Instytutowi Pamięci Narodowej wszystkich akt prowadzonego przez prokuraturę rosyjską umorzonego śledztwa w sprawie tej zbrodni" - głosi tekst projektu uchwały.
Zdaniem obecnego na posiedzeniu komisji sekretarza generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Przewoźnika, projekt uchwały "zawiera wszystko, co w takim tekście być powinno".
Inny gość środowego posiedzenia, szef pionu śledczego IPN Witold Kulesza powiedział, że projekt uchwały w kształcie zaproponowanym przez komisję zawiera "jakże ważne dla prokuratorów IPN wsparcie dla polskiego śledztwa i kwalifikacji prawnej zbrodni katyńskiej jako zbrodni ludobójstwa".
W myśl projektu, Katyń "powinien stać się dla Europy i świata miejscem-symbolem zbrodni przeciwko ludzkości, popełnionych w imię komunistycznej ideologii przez budowniczych sowieckiego imperium zła".
Senat apeluje też do państw Unii Europejskiej i społeczności międzynarodowej o "godne uczczenie pamięci niewinnych ofiar katyńskiej zbrodni ludobójstwa, w imię elementarnych zasad sprawiedliwości i ogólnoludzkiej solidarności, a także ku przestrodze - by nikt nigdy nie dopuścił się podobnej zbrodni".
Jak głosi tekst projektu uchwały, "ujawnienie pełnej prawdy o zbrodni katyńskiej jest koniecznym warunkiem prawdziwego pojednania i przyjaznych stosunków między RP a Federacją Rosyjską oraz między naszymi narodami.
Także Sejm, 22 marca złożył hołd pamięci zdradziecko zamordowanych polskich jeńców wojennych. Uchwałę w 65. rocznicę zbrodni katyńskiej posłowie przyjęli przez aklamację, w obecności przedstawicieli rodzin katyńskich. W uchwale podkreślono, że Sejm oczekuje od narodu rosyjskiego i władz Rosji "ostatecznego uznania ludobójczego charakteru mordu na polskich jeńcach".