Trwa ładowanie...
d2wduny
20-03-2003 16:01

Senat: nie ma projektu ustawy o Dniu Jana Pawła II

Przewagą 11 głosów Senat odrzucił w czwartek
własny projekt ustawy, by 16 października był Dniem Ojca Świętego
Jana Pawła II. Za projektem było 29 senatorów, przeciwko - 40, a 4 nie wyraziło opinii. Projekt został przygotowany z okazji zbliżającej się 25. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II.

d2wduny
d2wduny

Wprawdzie początkowo senatorowie nie poparli wniosku o odrzucenie projektu, co proponowała Maria Szyszkowska (SLD-UP) - to ostatecznie, po krótkiej przerwie i zebraniu klubu senackiego SLD-UP, większość senatorów nie poparła projektu.

Według sen. Szyszkowskiej, projekt jest kontrowersyjny i może budzić antagonizmy pomiędzy katolikami, niewierzącymi i Polakami innych wyznań. Jej zdaniem w Polsce jest za dużo nędzy, bezrobocia i biedy i parlament powinien zająć się rozwiązywaniem tych problemów. Pani senator powiedziała, że ustanowienie oficjalnego dnia Jana Pawła II nie jest potrzebne dla podniesienia autorytetu papieża w oczach wierzących katolików.

W projekcie ustawy znajdował się zapis o tym, że 16 października 1978 r. - dzień wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża - "zapisał się w dziejach narodu polskiego jako dzień nadziei, dzień odrodzenia narodowego".

Kontrowersje wśród senatorów wzbudził fragment mówiący, że "nauczanie Jana Pawła II o godności osoby ludzkiej, o pokoju między ludźmi, o ich braterstwie, o międzyludzkiej solidarności, stało się zarzewiem przemian, które doprowadziły do odbudowy demokratycznego Państwa Polskiego".

d2wduny

Senat poprawił znowelizowaną ustawę o komercjalizacji PKP, która zakłada zwiększenie z 3,9 mld zł do 6 mld zł nominalnej wartości obligacji, jakie spółka będzie mogła wyemitować do końca 2004 r. Obligacje mają być przeznaczone na spłatę zobowiązań, w tym kredytów i pożyczek wraz z odsetkami, i na świadczenia przedemerytalne.

Senatorowie wykreślili z ustawy obowiązek przeznaczania przez samorząd województwa części środków na dotowanie regionalnych przewozów pasażerskich - na kupowanie nowych pojazdów kolejowych.

Senat poprawił też nowelę ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zakłada ona, że świadczenia te będą waloryzowane na podstawie faktycznej inflacji z poprzedniego roku, a nie według wskaźnika przewidywanej inflacji.

Poprawka wydłuża czas, w jakim przedsiębiorcy, których zobowiązania podlegają restrukturyzacji, mogą uregulować zaległe składki w części finansowanej przez ubezpieczonych (z 6 miesięcy od momentu wejścia w życie ustaw do 11 miesięcy od momentu otrzymania właściwej decyzji. (jask)

d2wduny
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wduny
Więcej tematów