Senat: Komisja poparła sprawozdanie KRRiT
Senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu
rekomenduje Senatowi przyjęcie sprawozdania z działalności
Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za rok 2005 zaznaczając
jednocześnie, że aktualna Rada nie odpowiada za stan mediów
opisany w sprawozdaniu.
Za przyjęciem sprawozdania z tą poprawką opowiedziało się we wtorek 11 senatorów, jeden był przeciwny. Senat zwraca m.in. uwagę, że w sprawozdaniu nie uwzględniono zbytniego upolitycznienia mediów, nie ma też monitoringu kontroli emisji programów nadmiernie brutalnych - powiedział senator Piotr Andrzejewski (PiS), autor przyjętej poprawki. Były też zastrzeżenia co do oceny Rady dot. realizacji misji przez media publiczne - dodał. Przyjęta poprawka wzywa obecną Krajową Radę Radiofonii i Telewizji o sporządzenie protokołu otwarcia, czyli opisu stanu mediów jaki zastała nowa Rada Radiofonii i Telewizji. W środę sprawozdaniem KRRiT ma się zająć się Senat .
W ponad 500-stronicowym sprawozdaniu KRRiT zawarto m.in. strategię państwa polskiego w dziedzinie mediów elektronicznych na lata 2005-2020, opisano działalność KRRiT w zakresie wprowadzania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce, działalność Rady w trakcie kampanii wyborczej do Sejmu, Senatu i w wyborach prezydenckich oraz działalność koncesyjną i kontrolną.
Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, KRRiT składa corocznie sprawozdanie Sejmowi, Senatowi i prezydentowi, a także premierowi. Jeśli obie izby parlamentu odrzucą sprawozdanie Rady, kadencja jej członków wygasa w ciągu 14 dni, wygaśnięcie nie następuje jednak, jeśli sprawozdanie nie zostanie zatwierdzone przez prezydenta. Do tej pory tak się nie zdarzyło.