Trwa ładowanie...
d4hxd77
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Senat Brazylii zdecydował o wszczęciu procedury impeachmentu wobec prezydent Dilmy Rousseff. Starcia przed gmachem parlamentu

• Senat Brazylii zdecydował o wszczęciu procedury impeachmentu wobec prezydent kraju Dilmy Rousseff za ukrywanie złego stanu finansów publicznych
• Jej obowiązki przejmie tymczasowo wiceprezydent Michel Temer
• Starcia przed gmachem parlamentu Brazylii
• Wobec demonstrantów musiała interweniować policja
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Policjanci zabezpieczający okolice brazylijskiego parlamentu
Policjanci zabezpieczający okolice brazylijskiego parlamentu (AFP, Fot: ANDRESSA ANHOLETE)
d4hxd77

Senat Brazylii zdecydował o wszczęciu procedury impeachmentu wobec niepopularnej prezydent kraju Dilmy Rousseff za ukrywanie złego stanu finansów publicznych. Jej obowiązki przejmie tymczasowo wiceprezydent Michel Temer.

Po trwającym 20 godzin posiedzeniu stosunkiem głosów 55 do 22 Senat opowiedział się za zawieszeniem Rousseff w obowiązkach głowy państwa na razie na 180 dni, aby umożliwić proces w Senacie o łamanie przepisów budżetowych. Procesowi będzie przewodniczył prezes federalnego Sądu Najwyższego Ricardo Lewandowski. Oczekuje się, że potrwa on do września.

Pani prezydent zarzuca się, że pożyczała pieniądze z państwowych banków, by łatać dziury budżetowe, maskując w ten sposób skalę problemów gospodarczych Brazylii. W ten sposób Rousseff zwiększała swe szanse na reelekcję w 2014 roku; prezydent zaprzecza tym oskarżeniom.

d4hxd77

Jeśli po senackim procesie Rousseff zostanie całkowicie odsunięta od władzy, do czego konieczne będzie poparcie 54 z 81 senatorów, Temer będzie pełnił funkcję szefa państwa do końca kadencji, czyli do końca 2018 roku. Jednak nad nim również wisi widmo impeachmentu pod podobnymi zarzutami co te stawiane Rousseff, która zresztą oskarżyła wiceprezydenta o udział w zamachu stanu.

Izba niższa parlamentu Brazylii, Izba Deputowanych, już pod koniec 2015 roku przyjęła wniosek o impeachment wobec Rousseff, a 17 kwietnia znaczną większością głosów opowiedziała się za rozpoczęciem procesu w Senacie.

Większość obserwatorów obecnie widzi niewielkie szanse na to, by Senat ostatecznie uniewinnił panią prezydent. Analitycy, politycy i media spisały Rousseff na straty jako przywódczynię, która nie była w stanie odzyskać zaufania inwestorów i zjednoczyć wokół siebie parlament.

Według najnowszych sondaży poparcie dla Rousseff jest rekordowo niskie i oscyluje wokół 10 proc., a odsunięcia jej od władzy chce ponad 60 proc. Brazylijczyków.

d4hxd77

Podziel się opinią

Share

d4hxd77

d4hxd77
Więcej tematów