Senat bez poprawek przyjął nowelizację ustawy o ABW
Senat bez poprawek przyjął nowelizację ustawy o Agencjach: Wywiadu i Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która przyznaje tym instytucjom uprawnienia do zwalczania korupcji. Podobnie jak w Sejmie, ustawie sprzeciwiali się senatorowie PiS.
Za przyjęciem ustawy w kształcie uchwalonym przez Sejm głosowało 56 senatorów.
Podczas debaty nad nowelizacją senatorowie PiS zgłosili wnioski formalne: o odrzucenie ustawy, a także by obowiązywała ona jedynie do 1 stycznia 2009 r. Żaden z wniosków nie uzyskał poparcia Komisji Praw Człowieka i Praworządności.
Senator Wojciech Skurkiewicz (PiS) wnioskował też o odroczenie dyskusji nad ustawą do momentu przybycia na salę Senatu przedstawicieli ABW, CBA lub przedstawiciela rządu. Wniosek w tej sprawie nie uzyskał jednak większości. Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz zwrócił uwagę, że omawiana ustawa była projektem poselskim, w związku z czym nie ma obowiązku, by przedstawiciele rządu uczestniczyli w debacie senackiej.
Senatorowie PiS podkreślali, że nowelizacja uderza w CBA, a przyznanie uprawnień do ścigania korupcji ABW i AW spowoduje chaos, kolizję kompetencji i brak skuteczności. Senatorowie z klubu PO, w tym m.in. sprawozdawca Krzysztof Piesiewicz argumentowali, że uchwalona nowelizacja w niczym nie ogranicza CBA, a jedynie zachowuje obecny stan rzeczy.
Według przyjętej na wniosek PiS w 2006 r. ustawy powołującej Centralne Biuro Antykorupcyjne, 24 grudnia tego roku ABW miała przestać zwalczać przestępstwa korupcyjne; po tej dacie miała tylko dokończyć zaczęte wcześniej postępowania.
ABW zwróciła się jednak do premiera Donalda Tuska, by nadal mogła zajmować się zwalczaniem korupcji, bo odebranie jej tych uprawnień może mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo państwa. ABW przypominała, że inne służby poza CBA - np. policja czy straż graniczna - będą mogły nadal zajmować się takimi sprawami.
Odpowiedni projekt nowelizacji ustawy o ABW i Agencji Wywiadu złożyli posłowie PO. Znalazł się w niej zapis, że Agencje są właściwe do zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania korupcji osób pełniących funkcje publiczne, jeżeli może to godzić w bezpieczeństwo państwa.
Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.