Senat: będzie rekompensata dla związków zawodowych
Senat nie wniósł w czwartek żadnych poprawek do
ustawy, która przewiduje wyemitowanie przez Skarb Państwa
specjalnej puli obligacji na zrekompensowanie m.in. związkom
zawodowym majątku utraconego w czasie stanu wojennego.
Społeczna Komisja Rewindykacyjna wydaje - na podstawie tzw. ustawy rewindykacyjnej z 1990 r. - orzeczenia o kwotach rekompensat dla związków zawodowych i organizacji społecznych, które poniosły szkody majątkowe w wyniku wprowadzenia stanu wojennego.
Uprawnione organizacje nie otrzymały dotychczas rekompensat m.in. dlatego, że do 1998 r. nie było przepisów wykonawczych do ustawy rewindykacyjnej. Natomiast w budżetach na lata 1999-2000 nie było zagwarantowanych odpowiednich środków pozwalających na emisję obligacji - powiedziała na posiedzeniu Senatu wiceminister pracy Elżbieta Sobótka.
Przez lata natomiast Komisja Rewindykacyjna wydawała orzeczenia i do kwot w nich zawartych narastały odsetki. Łącznie zobowiązania Skarbu Państwa wraz z odsetkami wynoszą obecnie około 225-250 mln zł.
Obecna ustawa przewiduje, że wyemitowana zostanie specjalna pula obligacji Skarbu Państwa. Alfreda Berger z Ministerstwa Finansów podała, że w obecnym budżecie zagwarantowano 300 mln zł na spłatę zobowiązań. Według niej MF szacuje, że w tym roku zobowiązania wypłacane gotówką wyniosą około 500 tys., a obligacje pozwolą na zaspokojenie pozostałych roszczeń i przecięcie narastania odsetek.(mon)