PolskaSenacka komisja rozpatrzyła poprawki do ustawy zdrowotnej

Senacka komisja rozpatrzyła poprawki do ustawy zdrowotnej

Senacka Komisja Polityki Społecznej i
Zdrowia rozpatrzyła ponad 200 poprawek do ustawy o
świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków
publicznych. Komisja poparła m.in. poprawkę przywracające
przywileje prezydentowi, premierowi, marszałkom Sejmu i Senatu,
ich rodzinom oraz dyplomatom. Komisja opowiedziała się za
możliwością refundowania środków antykoncepcyjnych oraz przeciw
wzrostowi składki.

Komisja zarekomenduje Senatowi, żeby składka na ubezpieczenie zdrowotne dla duchownych była opłacana przez samych księży. Obecnie składki te pochodzą z Funduszu Kościelnego, dotowanego z budżetu państwa. Przyjętej przez komisję poprawce sprzeciwiał się rząd. W 2004 r. na składki na dotację do Funduszu Kościelnego budżet państwa przeznaczył ponad 78 mln zł, z czego ok. 40 mln zł przeznaczono na składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Podwyżka bez poparcia

Poparcia nie uzyskała poprawka podwyższająca wysokość składki do 8,75% przychodu ubezpieczonego już od 1 stycznia 2005. Poprawce ostro sprzeciwiał się rząd. Sejm pozostawił zapis o stopniowym, corocznym podwyższaniu składki o 0,25 punktu procentowego aż do 2007 r. W tym roku składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 8,25% przychodu ubezpieczonego, w przyszłym będzie to 8,5%.

Komisja zarekomenduje Senatowi przywrócenie przywilejów w opiece zdrowotnej czterem osobom w kraju: prezydentowi, premierowi, marszałkom Sejmu i Senatu, ich rodzinom oraz akredytowanemu w Polsce personelowi konsularnemu i dyplomatycznemu, z którymi Polska zawarła umowy na świadczenie usług medycznych.

Sejm w ubiegły piątek przyjął - zaproponowaną przez Platformę Obywatelską - budzącą kontrowersje zmianę przepisów, zakładającą pozbawienie wszystkich VIP-ów przywilejów w opiece zdrowotnej, m.in. prawa do korzystania z dodatkowej pomocy w razie nagłego zachorowania. Zmiana ta oznaczała także, że dyplomaci akredytowani w Polsce, z których państwami Polska zawarła umowy o świadczeniu usług medycznych, zostaliby pozbawieni bezpłatnej opieki zdrowotnej (nie są oni bowiem ubezpieczonymi w rozumieniu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej).

Komisja o antykoncepcji

Komisja senacka przywróciła pierwotne brzmienie zapisów z projektu rządowego dotyczące możliwości refundowania środków antykoncepcyjnych. Według ministra zdrowia Marka Balickiego, przyjęte przez Sejm przepisy dotyczące tej kwestii były "niepełne" - wprawdzie jeden z ustępów artykułu dotyczącego refundacji leków dawał możliwość częściowej refundacji środków antykoncepcyjnych, ale kolejny, zawierający wytyczne do rozporządzenia zawierającego listy leków refundowanych, pomijał te preparaty.

Refundacji podlegają leki podstawowe (ratujące życie i zdrowie) oraz uzupełniające (m.in. wspomagające leczenie). Przyjęta przez Sejm definicja leków uzupełniających nie obejmowała środków antykoncepcyjnych; senatorowie dołączyli je do tej kategorii. Komisja odrzuciła poprawkę zakładającą, że zapłodnienia metodą in vitro będą finansowane przez pacjenta.

Komisja ponownie zdecydowała, że zarekomenduje algorytm podziału środków między oddziały wojewódzkie NFZ, zgodnie z którym ma nie być brana pod uwagę liczba i rodzaj wykonanych świadczeń wysokospecjalistycznych, ale koszty refundacji leków ponoszonych przez oddział Funduszu w aptekach poza jego obszarem działania. Pozostałe elementy wzoru podziału środków mają być takie, jak uchwalił Sejm.

Algorytm podziału środków

Zgodnie z uchwaloną przez Sejm ustawą w algorytmie podziału środków pomiędzy oddziały wojewódzkie Funduszu miała być brana pod uwagę liczba ubezpieczonych zarejestrowanych w wojewódzkim oddziale Funduszu, ich wiek, płeć i wskaźniki epidemiologiczne. Wzór miał być korygowany przez wskaźniki korzystania z opieki medycznej przez ubezpieczonych poza swoim województwem, a także liczbę i rodzaj wykonanych świadczeń wysokospecjalistycznych.

Komisja zdecydowała, że zarekomenduje Senatowi poprawkę, zgodnie z którą Bank Gospodarstwa Krajowego prowadzić będzie obsługę bankową Narodowego Funduszu Zdrowia. Poprawkę zgłosili w środę senatorowie Ligi Polskich Rodzin: Adam Biela i Jan Szafraniec.

Senatorowie powrócili tym samym do pierwotnego zapisu rządowego. Poprawkę poparł w środę minister zdrowia Marek Balicki oraz Ministerstwo Finansów. Posłowie z sejmowej Komisji Zdrowia zrezygnowali podczas prac nad ustawą ze wskazywania konkretnego banku, który miałby obsługiwać NFZ. Ustawa zdrowotna zakłada, że obsługę bankową Funduszu prowadzi jeden bank, posiadający m.in. znaczący udział w rynku, stabilną sytuację finansową oraz osiągający wysoki zysk netto.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)