Sellin ws. Westerplatte: Aleksandra Dulkiewicz będzie nam dziękować

Wiceminister Jarosław Sellin stwierdził, że miasto Gdańsk miało ponad ćwierć wieku na zagospodarowanie terenu wokół Westerplatte, ale nie robiło nic. Podkreślił, że miejsce odwiedzane przez miliony Polaków i turystów, do dziś budziło wstyd i zażenowanie.

Sellin ws. Westerplatte: Aleksandra Dulkiewicz będzie nam dziękować
Źródło zdjęć: © East News
Patryk Osowski

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz poinformowała, że wysłała list do Andrzeja Dudy. Poprosiła prezydenta RP o zawetowanie specustawy o Westerplatte. - Proces legislacyjny, którego byliśmy świadkami, budzi wiele wątpliwości - oceniła.

Na zarzuty Dulkiewicz odpowiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. - Myślę, że prezydent Gdańska będzie nam dziękować za kilka lat, że wreszcie Westerplatte wygląda godnie - bez wstydu, zażenowania, bo tak, niestety, wygląda dziś - cytuje polityka PiS interia.pl.

Sellin ocenił, że miasto Gdańsk miało wiele lat, by godnie upamiętnić ważne dla Polaków miejsce i wydarzenia, w tym zbudować muzeum. - Nie zbudowało, więc na zasadzie pomocniczości wkracza władza państwowa - rząd, ministerstwo, inwestor dobry, czyli Muzeum II Wojny Światowej. Zbudujemy to muzeum - zapewnił wiceszef MKiDN.

Westerplatte. Lista zaproszeń Sellina dla Dulkiewicz

Polityk złożył też Aleksandrze Dulkiewicz całą listę propozycji i zaproszeń. Zaapelował m.in. by wzięła udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939 (1 września), w widowisku wodno-lądowym upamiętniającym 80. rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow w Gdańsku (23 sierpnia), a także w konferencji międzynarodowej poświęconej tym wydarzeniom i odsłonięciu pomnika Witolda Pileckiego w Gdańsku (17 września).

Zobacz także: „Wałęsa nie był za dialogiem”. Jacek Sasin ostro o byłym prezydencie

Przypomnijmy, że w piątek Sejm przyjął poprawki Senatu do specustawy w sprawie budowy Muzeum Westerplatte i teraz trafi ona do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.

Samemu głosowaniu w Sejmie towarzyszyły duże emocje. Gdy zdecydowano, że przy tym punkcie obrad nie będzie pytań ani dyskusji, rozpętała się burza. Posłanka Agnieszka Pomaska (PO) zapowiedziała, że złoży wniosek o ukaranie marszałka Sejmu. Jednak posłowie przyjęli wszystkie poprawki do specustawy ws. Westerplatte.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (320)