Sejmowe komisje za odwołaniem rzecznik Sowińskiej
Sejmowe komisje edukacji i polityki społecznej opowiedziały się za odwołaniem Ewy Sowińskiej z funkcji Rzecznika Praw Dziecka. Za było 36 posłów, 15 głosowało przeciw.
11.04.2008 16:00
Z powodu obrad komisji, w którym brała udział rzecznik praw dziecka, planowane na piątek spotkanie Marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego z Ewą Sowińską zostało przełożone na przyszły tydzień.
Marszałek ma nadzieję że dzięki temu spotkaniu, uda się uniknąć sejmowej debaty nad jej odwołaniem. Projekty uchwał w tej sprawie złożyły niezależnie od siebie LiD i PO. Głosowanie mogłoby się odbyć na następnym posiedzeniu Sejmu.
Posłowie LiD i PO zarzucili Sowińskiej sprzeniewierzenie się złożonemu ślubowaniu, co zgodnie z ustawą może być jednym z trzech powodów odwołania Rzecznika przed upływem 5-letniej kadencji. W ślubowaniu jest mowa o bezstronnym i sumiennym wykonywaniu obowiązków oraz strzeżeniu godności stanowiska.
Zdaniem autorów wniosku Ewa Sowińska skompromitowała urząd RPD i nie wykonywała należycie swoich obowiązków. Posłowie PO podkreślili, że udowodnili to przy pomocy jej własnego sprawozdania dla Sejmu.
Część posłów PiS uważa, że odwołanie Ewy Sowińskiej nie ma podstaw merytorycznych i jest sprzeczne z konstytucją. Zdaniem prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego Platformie Obywatelskiej chodzi o złamanie zasady kadencyjności. Były premier uważa, że w przyszłości może chodzić o odwołanie szefów Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Narodowego Banku Polskiego czy Najwyższej Izby Kontroli.
Ewa Sowińska pełni urząd Rzecznika Praw Dziecka od 7 kwietnia 2006 roku.