PolskaSejmowe expose premiera: państwo tańsze i sprawniejsze

Sejmowe expose premiera: państwo tańsze i sprawniejsze



Premier Leszek Miller w czasie wygłaszania expose w Sejmie (PAP-Jacek Turczyk)



Premier Leszek Miller wygłosił w czwartek sejmowe expose.

Na wstępie zwrócił uwagę, że - po raz pierwszy od czasu transformacji ustrojowej w 1989 r. - na sali sejmowej nie ma poprzedniego premiera i przedstawicieli rządzącego ugrupowania. To rezultat surowej i sprawiedliwej oceny jaką poprzedniemu gabinetowi Jerzego Buzka i AWS wystawił najwyższy suweren: naród.

_ W ciągu 4 lat Polska straciła dużo, zbyt dużo. Tak być nie musiało, tak być nie musi i tak nie będzie_ - powiedział Miller.

Miller podkreślił, że od czasu gabinetu Tadeusza Mazowieckiego żaden polski rząd nie miał tak trudnego startu jak obecny. Złożył zapewnienie, że jego rząd za 4 lata pozostawi gospodarkę w stanie umożliwiającym jej dalszy rozwój, a państwo dobrze zorganizowane i w stanie należytego porządku.

Przed rządem - mówił premier - stoi wiele nowych wyzwań, między innymi wyciągnięcie państwa z finansowej zapaści i likwidacja bezrobocia. Wymaga to czasu, wyrzeczeń i trudów.

Miller zapewnił jednak, że nie oznacza to dźwigania gospodarki kosztem najuboższych. _ Celem mojego rządu nie jest administrowanie odziedziczonym kryzysem, a przezwyciężenie go. Chcemy stworzyć podstawy trwałego rozwoju ekonomicznego_ - powiedział premier.

Rząd nie planuje składać projektów mogących naruszyć konstytucyjną niezależność Rady Polityki Pieniężnej - powiedział dalej premier. Dodał, że rząd podejmie starania mające na celu doprowadzenie do porozumienia z RPP na temat kształtu polityki gospodarczej.

Miller podtrzymał wcześniejsze zapowiedzi, że rząd złoży w Sejmie projekt budżetu na 2002 rok w drugiej połowie listopada.

W ciągu stu dni zamierzamy (...) ustabilizować finanse państwa - powiedział i dodał, że projektowi budżetu towarzyszyć będą zmiany w ustawach podatkowych, w tym w podatkach od dochodów osobistych i zrównanie stopy opodatkowania firm krajowych i z kapitałem zagranicznym.

_ Chcemy uczynić państwo tańszym i sprawniejszym. Oszczędności zaczynamy od siebie_ - powiedział premier, dodając, że _ w obliczu ludzkiej biedy, władza nie może być areną samozadowolenia_.

Rząd - jak mówił Miller - zamierza wznowić dialog społeczny, w tym na linii rząd - pracodawcy - związki zawodowe.

Premier zapewniał, że w polityce społecznej wprowadzone zostaną jasne i sprawdzalne kryteria udzielania świadczeń z zakresu pomocy społecznej, które adresowane będą przede wszystkim do najbiedniejszych.

_ Są cele i zadania wybiegające poza perspektywę pierwszego roku_ - mówił Miller. Obniżenie bezrobocia, poprawa sytuacji w polskim rolnictwie, usprawnienie funkcjonowania służby zdrowia - to niektóre z tych zadań. Leszek Miller podkreślił wagę bezpieczeństwa narodowego. _ Polska musi być bezpieczna. Przestępcom wypowiadamy bezkompromisowa walkę_ - powiedział premier. Dodał, że _ warunkiem skutecznej walki z przestępczością jest skuteczny wymiar sprawiedliwości. Kary będą surowe, a sprawiedliwość będzie wykonywana szybko_.

Miller zapowiedział w swoim expose, że pierwszoplanowe znaczenie w działaniach rządu zajmie edukacja.

Premier mówił też o rozpoczęciu wdrażania programu gospodarczego na okres do 2005 roku. Program ten - jak powiedział - będzie stanowić narzędzie nadające polityce gospodarczej skonkretyzowany kształt. Miller zapewnił też, że zostanie wdrożony pakiet legislacyjny pod hasłem przede wszystkim przedsiębiorczość. Ma on stworzyć lepsze warunki dla rozwoju głównie małych i średnich firm.

Premier podkreślił wagę obronności. Zadeklarował, że będzie współpracował ze wszystkimi ugrupowaniami politycznymi, by przywrócić rangę sprawom obronności.

Mówiąc o UE, Miller powiedział, że członkostwo _ przesądzi o poziomie rozwoju i miejscu Polski na arenie międzynarodowej. Zapewnił, że realizując zadania polityki zagranicznej, ściśle będzie współpracował z prezydentem, _którego wkład - jak powiedział - w budowanie wizerunku naszego kraju jest niezaprzeczalny.

Premier zwrócił się do posłów o uchwalenie wotum zaufania dla jego rządu.

Expose premiera przysłuchiwał się prezydent Aleksander Kwaśniewski.Było to expose bardzo poważne. Jeżeli chodzi o program - bardzo konkretne. Jednak realizacja założonych celów będzie trudna i wymagająca wielu wyrzeczeń - powiedział Kwaśniewski.

W czwartek wieczorem ministrowie nowego rządu spotkają się z komisjami sejmowymi właściwymi dla zakresu ich obowiązków. Dyskusja nad wystąpieniem szefa rządu odbędzie się w piątek. Ten czas posłowie mają wykorzystać na dokładniejsze zapoznanie się z tekstem expose. Po zakończeniu dyskusji odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Leszka Millera.

Sejm uchwala wotum zaufania bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. (mp, mon)

sejmpremiermiller

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)