Sejmowa komisja: sąd lustracyjny ma dokończyć wszczęte sprawy
Sąd Lustracyjny ma działać do czasu
rozpatrzenia wszystkich spraw rozpoczętych przed wejściem w życie
nowej ustawy lustracyjnej - uważa sejmowa komisja sprawiedliwości
i praw człowieka. Komisja przegłosowała poprawki LPR do
tej ustawy.
Wnioskodawcy proponują wprowadzenie zapisu, zgodnie z którym - w sprawach wszczętych, a nie zakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy lustracyjnej - do chwili ich zakończenia właściwy pozostaje Sąd Lustracyjny (Wydział Lustracyjny przy Sądzie Apelacyjnym w Warszawie). Po zakończeniu wyżej wskazanych spraw wydział ten przestanie istnieć.
W ocenie posłów LPR, przerwa w rozpoznawaniu spraw będących przedmiotem prac Sądu Lustracyjnego spowoduje potrzebę prowadzenia postępowania lustracyjnego od początku, przyczyniając się do znacznego wydłużenia tego postępowania.
Jak podkreślał Robert Strąk (LPR), przyjęcie tych poprawek uchroni wymiar sprawiedliwości przed chaosem, jaki - jego zdaniem - powstałby, gdyby sprawy, którym nadano bieg przed Sądem Lustracyjnym, miały podlegać procedurze, zgodnie z rozwiązaniami przedstawionymi przez prezydenta.
W środę wchodzi w życie prezydencka nowelizacja ustawy lustracyjnej, która przywraca oświadczenia lustracyjne i procedurę karną w badaniu, czy ktoś był agentem tajnych służb PRL. Sama ustawa wchodzi w życie 15 marca. Sejm usunął z niej tą nowelizacją zapisy o likwidacji oświadczeń i wprowadzeniu do lustracji procedury cywilnej.
Nie wiadomo jeszcze, kiedy Sejm rozpatrzy poselski projekt nowelizacji.