Sejmowa komisja poparła wszystkich 15 kandydatów do Kolegium IPN
Sejmowa komisja sprawiedliwości zaopiniowała pozytywnie wszystkich 15 zgłoszonych kandydatów do
Kolegium IPN - 11-osobowego organu doradczo-kontrolnego prezesa
Instytutu. Sejm powołuje 7 członków Kolegium. Izba ma ich wybrać w
piątek.
Komisja nie przyjęła wniosku SLD, by wybór członków Kolegium miał charakter parytetu i każdy klub miał w nim swego kandydata.
Senat ma wkrótce wybrać dwóch członków Kolegium. Pozostałych dwóch członków tego organu powoła prezydent RP.
Do wyboru przez Sejm PiS zgłosiło pięciu historyków: dr. Teofila Wojciechowskiego, prof. Jana Drausa i dr. Sławomira Radonia (którzy w przeszłości zasiadali już w Kolegium) oraz prof. Andrzeja Chojnowskiego (Instytut Historii Uniwersytetu Warszawskiego) i Marka K. Kamińskiego (Instytut Historii PAN). Kilku posłów PiS podpisało się pod kandydaturą dr. Jacka Kurka (historyka z Uniwersytetu Śląskiego), zgłoszoną przez Ruch Ludowo- Chrześcijański i posłów niezrzeszonych.
PO zgłosiła kandydatury poprzednich członków Kolegium, historyków: prof. Andrzeja Friszke, prof. Andrzeja Paczkowskiego i b. szefa pionu badawczego IPN dr. Pawła Machcewicza.
PSL, przy wsparciu PO, przedstawiło kandydaturę poprzedniego członka Kolegium i b. posła PSL Stanisława Bartoszka. Kandydaturę Liwiusza Tadeusza Laski - adwokata i wykładowcy Wyższej Szkoły Ubezpieczeń i Bankowości - wysunął klub SLD.
Kandydatami Samoobrony - popartymi też przez posłów LPR - są prof. Bogusław Polak (historyk z Politechniki Koszalińskiej) i dr Waldemar Gontarski (dziennikarz i naukowiec). Samoobrona poparła zaś wysuniętych przez LPR Jacka Niemira (wiceszefa Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy) i dr. Mieczysława Rybę (wykładowcę KUL oraz Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu).
Senatorowie PiS zgłosili kandydatury Andrzeja Gwiazdy - jednego z założycieli "Solidarności" oraz historyka Marka K. Kamińskiego. Kandydatem senatorów PO jest Benedykt Czuma, działacz opozycji demokratycznej z PRL.
We wrześniu 2006 r. wygasła poprzednia 7-letnia kadencja Kolegium; od tego czasu nie wybrano jego nowego składu. Wcześniej 9 członków Kolegium wybierał Sejm, a 2 - Krajowa Rada Sądownictwa. Kolegium w latach 1999-2006 tworzyli: Andrzej Grajewski, Bartoszek, Draus, Friszke, Jerzy Łankiewicz, Maria Myślińska, Włodzimierz Olszewski, Paczkowski, Radoń, Wojciechowski i Franciszek Gryciuk.
Kolegium będzie musiało m.in. przyjąć nowy statut IPN, co jest niezbędne w kontekście powołania nowego, lustracyjnego pionu IPN. W środę prezes IPN Janusz Kurtyka mówił, że jest za jak najszybszym powołaniem Kolegium.