PolskaSejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej bada rządy PiS z lat 2005-2007

Sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej bada rządy PiS z lat 2005-2007

Podczas gdy premier Donald Tusk debatuje o debacie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, to z dala od kamer, na zamkniętych posiedzeniach, Sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej rozlicza rządy PiS z lat 2005–2007 - podaje “Rzeczpospolita”. Wszystko rozgrywać się będzie podczas kampanii wyborczej.

Sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej bada rządy PiS z lat 2005-2007
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka

Komisja zajmuje się dwoma wnioskami posłów Platformy, SLD oraz Twojego Ruchu. Pierwszy dotyczy postawienia przed Trybunałem Stanu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego jako byłego premiera. Drugi - postawienie przed tym samym trybunałem dzisiejszego lidera Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry, jako byłego ministra sprawiedliwości.

Posłowie PO, SLD i TR zarzucają Kaczyńskiemu, że wydał niezgodne z prawem zarządzenia, którymi nadał Ziobrze zwierzchnictwo nad innymi ministrami i szefami służb, a także uczestniczył w nieformalnych spotkaniach dotyczących zatrzymania byłej posłanki SLD Barbary Blidy.

Z kolei Ziobro jest oskarżany o to, że „podejmował inspirowane bieżącym interesem politycznym działania mające na celu wszczęcie i prowadzenie postępowań karnych przeciwko rzekomym członkom „układu". Miał także opóźniać aresztowanie podejrzanego o korupcję ministra sportu z PiS Tomasza Lipca, inwigilować dziennikarzy i polityków Samoobrony.

Przewodniczącym komisji, która działa jak komisja śledcza jest członek zarządu PO Andrzej Halicki, jego zastępcą Andrzej Duda (PiS), były wiceminister sprawiedliwości u Kaczyńskiego i Ziobry, a członkami m.in. partyjni liderzy Leszek Miller (SLD), Janusz Palikot (Twój Ruch) oraz Jarosław Gowin (Polska Razem).

Na posiedzeniach będą przesłuchiwani świadkowie, głównie politycy, którzy na którymś etapie rozstali się z PiS w atmosferze afery czy kłótni.

Do tej pory na pytania komisji odpowiadali już m.in. były wicepremier Roman Giertych, były szef MSWiA Janusz Kaczmarek oraz były komendant główny policji Konrad Kornatowski. Dziś zeznawać ma szef CBA Paweł Wojtunik.

Źródło: “Rzeczpospolita”

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)