Sejmowa debata o służbie zdrowia znów przesunięta
Sejmowa debata na temat naprawy służby
zdrowia została po raz kolejny przełożona na późniejszy termin.
Minister zdrowia Zbigniew Religa poinformował we wtorek, że
poprosił go o to premier w związku z wizytą papieża Benedykta XVI
w Polsce.
Pierwotnie debata miała odbyć się 10 maja. Następnie przełożono ją o dwa tygodnie. Tymczasem odbędzie się ona prawdopodobnie na pierwszym posiedzeniu Sejmu w czerwcu. Religa powiedział, że zmiana terminu ma związek wyłącznie z pielgrzymką papieża.
Zdaniem ministra, przełożenie debaty to dobry pomysł, ponieważ może ona być burzliwa oraz zabarwiona partyjnie i politycznie; a tydzień papieskiej pielgrzymki powinien być czasem wyciszenia. Uważam, że propozycja premiera o przełożeniu debaty na kolejne posiedzenie Sejmu jest mądrą i słuszną propozycją, i w pełni ją akceptuję - zaznaczył Religa.
Minister powiedział, że nie ma to nic wspólnego z różnicą zdań między nim a ministrem finansów Zytą Gilowską. Przyznał jednak, że z wicepremier mają "różne spojrzenie" m.in. na proponowany przez niego podatek pielęgnacyjny.
Religa zaproponował, aby 1,2% dochodu było przeznaczane na tzw. składkę pielęgnacyjną (na leczenie osób starszych), którą potem - podobnie jak obecnie składkę zdrowotną - podatnik mógłby sobie odliczyć przy rocznym rozliczeniu podatkowym. Religa podkreślił, że nie byłyby to więc dodatkowe pieniądze "z kieszeni" podatników, tylko obniżenie dochodów dla państwa. Z takich dochodów do systemu opieki zdrowotnej wpłynęłoby ponad 4 mld zł.
Minister wyraził nadzieję, że uda mu się przekonać wicepremier Gilowską do swojego pomysłu. Jest to typowe tłumaczenie ministra finansów, do którego podchodzę z ogromnym szacunkiem. Chce ona zmniejszać obciążenia podatkowe, a ta propozycja się z tym kłóci - powiedział Religa. Zaznaczył, że rozumie wicepremier Gilowską, ale "pani premier musi zrozumieć problem, jaki ma cała opieka zdrowotna w Polsce".
Minister w najbliższym czasie spotka się z premierem Kazimierzem Marcinkiewiczem, wicepremier Gilowską i wicepremierem Ludwikiem Dornem w sprawie założeń planowanej poprawy finansowania służby zdrowia. Programem tym rząd miał się zająć we wtorek, jednak zostało to przesunięte, prawdopodobnie na następne posiedzenie. Propozycja premiera dotycząca takiego spotkania (czterech osób) jest dobra, ponieważ w węższym gronie można będzie omówić sporne kwestie - powiedział Religa. We wtorek minister zdrowia spotkał się także z rzecznikiem praw obywatelskich dr Januszem Kochanowskim. Rzecznik powiedział dziennikarzom po spotkaniu, że nie będzie sprzeciwiał się wprowadzeniu odpłatnych świadczeń ponadstandardowych, finansowanych z ubezpieczenia dodatkowego. Jego zdaniem, nie ma też przeszkód, aby pieniądze na leczenie osób po wypadkach pochodziły z ubezpieczenia komunikacyjnego, czyli OC.
Kochanowski nie będzie też protestował przeciwko wprowadzeniu składki pielęgnacyjnej dla osób starszych. Zmian w takim kierunku RPO kwestionować i kontestować nie będzie, pod warunkiem zastosowania odpowiednich osłon dla najuboższych - podkreślił Kochanowski.