Sejmik woj. małopolskiego apeluje o lustrację
O swobodny dostęp Polaków do materiałów
Instytutu Pamięci Narodowej oraz objęcie lustracją osób
sprawujących wszelkie funkcje i zajmujących wszelkie stanowiska
wymagające zaufania społecznego zaapelował w
petycji sejmik województwa małopolskiego.
21.02.2005 | aktual.: 21.02.2005 19:11
"Czas jasno określić, kto w wojennej i powojennej polskiej rzeczywistości był faktycznie katem, a kto ofiarą" - podkreślono w petycji skierowanej do najwyższych władz państwowych.
Jak czytamy, do zbadania i ujawnienia najtrudniejszej nieraz prawdy powołany został Instytut Pamięci Narodowej. "Oczekujemy, że kierownictwo IPN dołoży wszelkich starań, by w możliwie krótkim czasie każdy pragnący tego Polak mógł zapoznać się z wiedzą pochodzącą ze zgromadzonych archiwaliów" - napisali samorządowcy.
Podkreślili, że jednym z elementów umożliwiających pełną przejrzystość życia publicznego jest, w warunkach polskich, lustracja osób sprawujących wszelkie funkcje i zajmujących wszelkie stanowiska wymagające zaufania społecznego.
"Domagamy się, by stosowne władze państwowe stworzyły odpowiednie regulacje prawne i mechanizmy organizacyjne umożliwiające tak szeroko rozumianą lustrację. Brak możliwości poznania pełnej prawdy o ludziach sprawujących ważne, nieraz, urzędy jest ograniczeniem praw ludzkich i swobód obywatelskich, polegających na niemożności dokonania wolnego i świadomego wyboru" - napisali radni.
W sejmiku województwa małopolskiego większość głosów posiada koalicja centrowych i prawicowych ugrupowań: PO, PiS, LPR i Wspólnota Małopolska.