PolskaSejm znowelizował ustawę o ABW i AW

Sejm znowelizował ustawę o ABW i AW

Sejm znowelizował ustawę o
Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu. Za
przyjęciem ustawy głosowało 383 posłów, przeciw było dwóch, 22
wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu.

25.11.2004 | aktual.: 25.11.2004 11:27

Nowelizacja zmienia przepisy, które w kwietniu zakwestionował Trybunał Konstytucyjny i które 31 grudnia 2004 r. stracą moc.

Nowelizacja wylicza szczegółowo, jakie czynności mogą podjąć funkcjonariusze ABW i zasady na jakich można złożyć zażalenie na te czynności. Chodzi o wydawanie przez funkcjonariuszy ABW ludziom poleceń określonego zachowania się, ich prawo do legitymowania osób, prawo do zatrzymania, przeszukania osób i pomieszczeń, dokonywania kontroli osobistej, stosowania obserwacji i możliwość technicznego jej rejestrowania.

Ustawa daje prawo do zażalenia do prokuratury na podjęte przez ABW czynności w ciągu 7 dni od ich przeprowadzenia. W przypadku podjętej przez ABW tajnej obserwacji - co wynika z natury działań Agencji, ustawa daje możliwość zażalenia do prokuratury w ciągu 7 dni od momentu dowiedzenia się o takich czynnościach.

Materiały z obserwacji oraz rejestrowane podczas niej, które nie mają związku z bezpieczeństwem państwa lub "nie stanowią informacji potwierdzających zaistnienie przestępstwa", będą komisyjnie zniszczone.

Zgodnie z nowelizacją sejmowa komisja ds. służb specjalnych i kolegium ds. służb specjalnych będą miały prawo opiniowania nie tylko kandydatur szefów ABW i AW, ale też ich zastępców.

Uchwalona przez Sejm ustawa nakłada na organa administracji rządowej obowiązek przekazywania szefowi Agencji Wywiadu wszelkich informacji istotnych dla bezpieczeństwa zewnętrznego i międzynarodowej pozycji Polski. Projekt wymienia, że w szczególności do AW muszą być przekazywane m.in. informacje o zewnętrznych zagrożeniach godzących w bezpieczeństwo, obronność, niepodległość oraz integralność terytorialną i nienaruszalność granic Polski, dotyczące zagrożeń dla międzynarodowych sojuszy i układów politycznych czy wojskowych, których nasz kraj jest stroną, oraz dotyczące zagrożeń międzynarodowym terroryzmem, ekstremizmem i międzynarodowymi grupami zorganizowanej przestępczości.

W nowelizacji znalazł się też artykuł precyzujący, że dodatki socjalne, jeśli oboje małżonkowie pracują w ABW lub AW, należą się tylko jednej osobie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)