PolskaSejm znowelizował kodeks karny ws. Europejskiego Nakazu Aresztowania

Sejm znowelizował kodeks karny ws. Europejskiego Nakazu Aresztowania

Sejm przegłosował nowelizację kodeksu postępowania karnego w sprawie Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA). Jak mówili posłowie, nowela jest konsekwencją przyjętych we wrześniu zmian w konstytucji, które ułatwią procedury ekstradycyjne.

27.10.2006 | aktual.: 27.10.2006 13:20

Za nowelizacją głosowało 402 posłów, nie było głosów przeciwnych ani wstrzymujących się. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Na początku września Sejm uchwalił zmiany w konstytucji w sprawie możliwości wydania obywatela polskiego, który dopuścił się przestępstwa poza granicami naszego kraju, innemu państwu na podstawie ENA.

Wszystkie kluby parlamentarne opowiadały się za zmianami. Przewodniczący komisji nadzwyczajnej ds. zmian konstytucji Karol Karski (PiS) przekonywał, że zaproponowane zmiany cieszą się akceptacją prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

ENA obowiązuje na terenie Unii. Władze sądownicze państwa członkowskiego UE mogą wydać ENA wobec osoby podejrzanej o przestępstwo zagrożone karą co najmniej roku pozbawienia wolności lub już skazaną na co najmniej cztery miesiące pozbawienia wolności. Nakaz taki może dotyczyć np. osób ukrywających się przed policją, unikających procesu w swoim kraju lub zbiegłych z więzienia.

Zgodnie z ENA, sąd musi wydać decyzję dotyczącą przekazania danej osoby w terminie 60 dni od jej zatrzymania. Jeśli poszukiwany zgadza się na wydanie - ten okres skraca się do 10 dni od uzyskania takiej zgody. Państwo ma zaś 90 dni od momentu aresztowania ściganej osoby na przekazanie jej krajowi, który się o to ubiega.

Źródło artykułu:PAP
Zobacz także
Komentarze (0)