Sejm zgodził się na aresztowanie Jagiełły

Sejm wyraził zgodę na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła Andrzeja Jagiełły. Wniosek ten poparło 332 posłów, przeciwko było 13, a 32 posłów wstrzymało się od głosu.

Sejm zgodził się na aresztowanie Jagiełły
Źródło zdjęć: © PAP | Tomasz Gzell

Obraz

Jagielle - byłemu posłowi SLD prokurator zarzuca, że ostrzegł starachowickich radnych, powiązanych z gangsterami, przed akcją policji.

To pierwszy w historii III Rzeczpospolitej przypadek, kiedy sprawujący mandat parlamentarzysta będzie mógł trafić do aresztu. O tym, czy tak się stanie zadecyduje ostatecznie sąd. Sejm dał tylko zgodę na zastosowanie takiego środka zapobiegawczego.

Marszałek Sejmu Marek Borowski powiedzial dziennikarzom, że gdyby Andrzej Jagiełło został aresztowany nie będzie mógł sprawować mandatu posła. Dodał, że przebywanie w areszcie trudno uznać za usprawiedliwienie nieobecności na posiedzeniach.

Ponownie trafił do komisji regulaminowej wniosek o zgodę na aresztowanie posła Samoobrony Stanisława Łyżwińskiego. Posłowi Samoobrony zarzuca się wyłudzenie kredytów bankowych i utrudnianie postępowania sądowego przez niestawianie sie na rozprawy.

Jak ujawniła w Sejmie posłanka Samoobrony Renata Beger radomski Sąd Rejonowy, rozpatrujący sprawę posła Łyżwińskiego zmienił tryb jego sprawy na uproszczony, który nie wymaga jego obecności na każdej rozprawie. To oznacza zdaniem polityków Samoobrony, że wniosek sądu jest bezzasadny. Marszałek Sejmu Marek Borowski skontaktował się z sędzią prowadzącą sprawę posła Łyżwińskiego, która przyznała, że tryb się zmienił ale zapomniała poinformować o tej sprawie Sejm. Pytana, czy podtrzymuje wniosek o zgodę na aresztowanie posła odparła, że musi naradzić się w tej sprawie z pozostałymi sędziami. To oznacza, że sprawa wraca do komisji regulaminowej i spraw poselskich i będzie czekała na kolejną decyzję sądu w Radomiu.

Minister sprawiedliwości Grzegorz Kurczuk powiedział w Sejmie dziennikarzom, że sąd nawet w postępowaniu uproszczonym może zażądać stawiennictwa posła czy innej osoby. Jego zdaniem jednak sędzia prowadząca sprawę Łyżwińskiego popełniła niedopuszczalny błąd nie zawiadamiając Komisji Regulaminowej o zmianie trybu na uproszczony. Podkreślił, że zażąda wyjaśnień w tej sprawie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)