Sejm zajmie się ustawą o Narodowym Instytucie Wychowania
Sejm, który w środę rozpoczyna posiedzenie,
zajmie się prezydenckim projektem zmian w Konstytucji oraz
nowelizacją Kodeksu postępowania karnego w sprawie ekstradycji.
Chodzi o takie zmiany, które umożliwią stosowanie na obszarze
Polski Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA).
Ponadto posłowie rozpatrzą projekt uchwały przewidujący ustanowienie dnia 28 czerwca Narodowym Dniem Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 r.
Projekt głosi, że w 50. rocznicę Poznańskiego Czerwca 1956 Sejm pragnie oddać hołd bohaterom, których odwaga i patriotyzm stały się kamieniem węgielnym późniejszych, antykomunistycznych zrywów w Polsce. "Dziś w wolnej, niepodległej Polsce, winni jesteśmy ludziom Czerwca '56 pamięć i wdzięczność" - czytamy w projekcie.
Sejm zajmie się również projektem ustawy o Narodowym Instytucie Wychowania. Rządowa propozycja zakłada, że do zadań Instytutu ma należeć m.in.: okresowe informowanie o stanie wychowania, w tym wskazywanie zagrożeń i proponowanie środków zaradczych; inicjowanie i prowadzenie: debat publicznych dotyczących wychowania, ogólnopolskich akcji i programów o charakterze wychowawczym; wspieranie: instytucji wspomagających wychowawczą funkcję rodziny, młodzieżowych ruchów i organizacji; obserwowanie i ocenianie, z punktu widzenia oddziaływania wychowawczego na dzieci i młodzież: treści przekazów medialnych, inicjatyw kierowanych do dzieci i młodzieży.
Według projektu, prezesa Instytutu ma powoływać Sejm, za zgodą Senatu, zwykłą większością głosów, na wniosek Marszałka Sejmu, Marszałka Senatu lub grupy co najmniej 35 posłów; kadencja Prezesa Instytutu ma trwać 5 lat.
Projekt nowelizacji Konstytucji został zgłoszony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w połowie maja.
Marszałek Sejmu Marek Jurek przypomniał, że konieczność dokonania zmian w Ustawie Zasadniczej jest wynikiem zobowiązania nałożonego przez Trybunał Konstytucyjny. Chcemy, żeby w terminie zakreślonym przez Trybunał, przepisy konstytucyjne umożliwiały stosowanie przepisów o Europejskim Nakazie Aresztowania- zaznaczył. Marszałek powiedział, że do opracowania projektu zostanie powołana specjalna komisja sejmowa. Dodał też, że parlament powinien zakończyć prace związane z nowelizacją Konstytucji w październiku, tak aby w listopadzie 2006 roku nowe przepisy weszły w życie.
W kwietniu 2005 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis o ENA wprowadzony do Kodeksu postępowania karnego, dotyczący wydawania polskich obywateli, jest niezgodny z polską Konstytucją, która zakazuje ekstradycji. ENA umożliwia sprowadzenie osoby poszukiwanej do danego kraju nawet w ciągu kilku dni, pominięte są bowiem procedury związane z ekstradycją.
Z kolei według polskiej Konstytucji, ekstradycja obywatela polskiego jest zakazana; zakazana jest ekstradycja osoby podejrzanej o popełnienie bez użycia przemocy przestępstwa z przyczyn politycznych. Ustawa zasadnicza zakłada, że "w sprawie dopuszczalności ekstradycji orzeka sąd".
Marszałek pytany, czy nie obawia się, że przy okazji tego projektu posłowie będą chcieli zmienić także inne zapisy konstytucyjne, odparł: Nie spodziewam się jakiejś lawiny propozycji zmian konstytucyjnych.
Zaznaczył jednocześnie, że "nikt nikomu nie może zakazać proponowania zmian w Konstytucji". Ale - jak podkreślił - bariery wyznacza bardzo wysoki próg inicjatywy (projekt ustawy o zmianie Konstytucji może przedłożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów-PAP), poza tym, przyjęcie zmian w Konstytucji wymaga zgody 2/3 Sejmu, więc nie ma sensu proponować zmian, które z góry budzą kontrowersje między większością rządową, a opozycją.
Ustawę o zmianie Konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.
Sejm ma także wysłuchać informacji rządu na temat bilansu kosztów i korzyści związanych z dwuletnim członkostwem Polski w UE.