Sejm zajmie się likwidacją WSI i wyborem rzecznika praw dziecka
W Sejmie rozpoczęła się debata nad prezydenckimi projektami ustaw o likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych i powołaniu osobnych służb wywiadu i kontrwywiadu wojskowego.
23.03.2006 | aktual.: 23.03.2006 09:26
Projekty, które przedstawił posłom szef Kancelarii Prezydenta Andrzej Urbański, to kompleks trzech ustaw: "o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego i Służbie Wywiadu Wojskowego", "o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego" oraz przepisy wprowadzające obie ustawy.
Projekty przewidują, że WSI zostaną zlikwidowane 30 czerwca tego roku, a od 1 lipca w ich miejsce działać będzie Służba Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) i Służba Wywiadu Wojskowego (SWW). Nowe służby mają być częścią Sił Zbrojnych RP, podlegać szefowi MON, ale ponadto ich prace ma koordynować minister-koordynator służb specjalnych. Obie nowe służby mają być centralnymi organami administracji rządowej. Można w nich będzie zatrudniać cywilnych pracowników.
Posłowie będą także głosować - m.in. nad powołaniem Rzecznika Praw Dziecka. Są trzy kandydatki do tej funkcji: Anna Leśnodorska - zaproponowana przez PO, Olga Johann - zgłoszona przez klub PiS oraz Ewa Sowińska - kandydatka LPR i Samoobrony. W środę wieczorem wciąż trwały konsultacje międzyklubowe w sprawie tego, która z nich uzyska poparcie.
Być może Sejm zajmie się dziś również zgłoszonym w środę przez klub PiS projektem ustawy wprowadzającym ordynację mieszaną w wyborach do Sejmu.