PolskaSejm zajął się Kodeksem Pracy

Sejm zajął się Kodeksem Pracy

Sejm rozpoczął w czwartek dwudniowe posiedzenie. Głównym punktem obrad jest rządowy projekt nowelizacji Kodeksu Pracy. Rozważony ma zostać również projekt zmian zaproponowany przez Platformę Obywatelską.

04.04.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

W projekcie nowelizacji kodeksu pracy rząd proponuje - między innymi - zmiany w zawieraniu umów między pracodawcą a pracownikiem, zmiany zasad płacenia za nadgodziny oraz wprowadzenie możliwości zawierania tak zwanych umów na zastępstwo.

Według rządu, celem proponowanych zmian jest ograniczenie bezrobocia i tworzenie nowych miejsc pracy.

Rząd proponuje, by do czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej pracodawca mógł z pracownikiem zawrzeć dowolną liczbę umów na czas określony. Teraz, trzecia kolejna umowa o pracę musi być zawarta na czas nieokreślony. Projekt przewiduje również wprowadzenie umów na zastępstwo za przewlekle chorych pracowników lub pracowników na urlopach wychowawczych.

Zmiany w kodeksie pracy mają też ograniczyć możliwość tak zwanego samozatrudnienia, czyli zastępowania zatrudnienia na etat zobowiązaniem pracownika do założenia własnej firmy, z którą pracodawca podpisuje umowę

Z kolei, posłowie PO proponują - między innymi - likwidację ograniczeń liczby umów o pracę na czas określony. Chcą również, by wprowadzić zapis, że dobowy wymiar czasu pracy z nadgodzinami nie może przekraczać 12 godzin. Platoforma Obywatelska proponuje ponadto, by za pracę w godzinach nadliczbowych przysługiwał dodatek w wysokości 50% wynagrodzenia, a dopuszczalna liczba nadgodzin mogła wynosić 240 w roku.

Ponadto Sejm przyjął propozycję uzupełnienia porządku dziennego o rozważenie rządowego projektu zmian w ustawie o radiofonii i telewizji. (ck)

kodekspracysejm
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)