Trwa ładowanie...
d1k5gsb
19-03-2004 19:30

Sejm za ratyfikacją Konwencji o Europolu

Sejm upoważnił prezydenta do
ratyfikacji Konwencji o Europolu. Członkami organizacji są państwa
Unii Europejskiej, a jej głównym celem jest usprawnianie
współpracy pomiędzy m.in. policjami i strażami granicznymi krajów
członkowskich w walce z terroryzmem, nielegalnym handlem
narkotykami oraz przestępczością zorganizowaną.

d1k5gsb
d1k5gsb

Polska jak i inne kraje kandydujące do UE jest stałym obserwatorem w Europolu. Umowę o stowarzyszeniu polskiej policji i straży granicznej z Europolem podpisano 3 października 2001.

Europol utworzony został na mocy Traktatu z Maastricht, by usprawnić współpracę państw członkowskich UE w takich dziedzinach, jak zwalczanie przemytu narkotyków, terroryzmu i innych form międzynarodowej przestępczości zorganizowanej. Rozpoczął działalność 3 stycznia 1994 r., początkowo jako Europejska Jednostka Narkotykowa (EDU) powołana do zwalczania przestępczości narkotykowej, stopniowo rozszerzano jednak zakres jej działania. Utworzenie organizacji o nazwie Europol wymagało porozumień, które podpisane zostały przez przedstawicieli państw członkowskich 26 lutego 1995, ratyfikowane w czerwcu 1998 r., a 1 października 1998 r. weszły w życie.

Wejście Polski w struktury Europolu będzie wiązało się z kosztami wynikających z konieczności partycypowania w jego budżecie. Budżet organizacji w 2004 roku ma wynieść ok. 58 mln euro, w latach następnych ok. 60 mln. Łączny wkład dziesięciu nowych państw oscylować będzie w granicach 4-4,5% całego budżetu, a na Polskę przypadnie ok. 1,2-1,3 mln euro rocznie. Polska, tak jak pozostali nowi członkowie, będzie zwolniona z tych opłat w 2004 roku.

d1k5gsb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1k5gsb
Więcej tematów