Sejm wybrał sędziego Trybunału Stanu
Obrończyni w procesach politycznych z lat 80. Jolanta Zajdel-Sarnowicz została wybrana przez sejm na sędziego Trybunału Stanu. Będzie pełniła funkcję zastępcy przewodniczącego TS. Jej kandydaturę zgłosiła PO.
Za kandydaturą Zajdel-Sarnowicz głosowało 257 posłów, przeciwnych było 116, a dwie osoby się wstrzymały.
Zajdel-Sarnowicz od lutego 1982 r. do 1987 r. była obrońcą w kilkudziesięciu procesach politycznych prowadzonych na Śląsku. Broniła represjonowanych m.in. z kopalń "Wujek" i "Piast", hut "Katowice" i "Baildon" oraz licealistów z Bytomia.
W latach 1989-1990 była działaczką Komitetu Obywatelskiego w Katowicach. W latach 1992-1997 była pełnomocnikiem górników i ich rodzin oraz Komitetu Zakładowego "Solidarność" przy KWK "Wujek" w sprawach przeciwko funkcjonariuszom ZOMO odpowiedzialnym za masakrę grudniową. Była także pełnomocnikiem w sprawach o odszkodowania i zadośćuczynienia dla osób prześladowanych w czasach stalinowskich.
Od 1991 r. prowadzi kancelarię adwokacką. W latach 1997-2007 była arbitrem w Sądzie Polubownym przy Górnośląskiej Izbie Gospodarczej. W 2006 r. otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za bezinteresowną obronę i pomoc represjonowanym w stanie wojennym.
W 2010 r. otrzymała Medal Pamiątkowy Ministra Sprawiedliwości - Lex Veritas Iustitia - za zasługi dla polskiego wymiaru sprawiedliwości.
Zajdel-Sarnowicz urodziła się w 1941 r. w Myszkowie. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim. W latach 1964-1966 odbyła aplikację sądową w Sądzie Wojewódzkim w Katowicach, którą zakończyła zdaniem egzaminu sędziowskiego. W 1970 r. zdała egzamin adwokacki i została wpisana na listę adwokatów Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach.
Trybunał Stanu zajmuje się egzekwowaniem odpowiedzialności najwyższych organów i urzędników państwowych za naruszenie Konstytucji lub ustawy.