PolskaSejm wybrał 4 posłów do Krajowej Rady Sądownictwa

Sejm wybrał 4 posłów do Krajowej Rady Sądownictwa

Sejm wybrał swoich przedstawicieli
w Krajowej Radzie Sądownictwa; członkami Rady zostali Jan Bury
(PSL), Alina Gut (Samoobrona), Przemysław Gosiewski i Wojciech
Jasiński (obaj PiS).

27.01.2006 | aktual.: 27.01.2006 07:16

Bury otrzymał 265 głosów poparcia, Gut i Gosiewski po 258, a na Jasińskiego głosowało 251 posłów. (Większość bezwzględna 220).

Większości nie uzyskali Cezary Grabarczyk (PO), który otrzymał 182 głosy i Katarzyna Piekarska (SLD) - poparło jej kandydaturę 134 posłów.

Jan Bury jest prawnikiem, absolwentem Wydziału Prawa i Administracji UMCS. W latach 1991-1997 był posłem na Sejm RP z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego. W trakcie IV kadencji Sejmu RP Bury był już członkiem Krajowej Rady Sądownictwa.

Alina Gut (Samoobrona) jest radcą prawnym, ukończyła Wydział Prawa i Administracji na UMCS. Gut posiada uprawnienia agenta celnego. Od lutego 2002 r. należy do Samoobrony RP, od 2003 r. jest członkiem Prezydium Rady Powiatu Lublin Grodzki, oraz sekretarzem Rady Społecznej Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie.

Przemysław Gosiewski jest prawnikiem, absolwent Wydziału Prawa i Administracji w Gdańsku. W latach 2000-2001 Gosiewski był doradcą Ministra Sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego. W latach 2001-2005 posłem na Sejm IV kadencji. Od 3 listopada 2005 r. Gosiewski jest przewodniczącym Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość.

Wojciech Jasiński (PiS) studia prawnicze ukończył na Wydziale Prawa i Administracji UW. Od 1992 r. pracował w NIK. W latach 1998- 2000 był członkiem Rady Nadzorczej Banku Ochrony Środowiska, a od września 2000 r. do lipca 2001 r. podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Jasiński był posłem na Sejm IV i V kadencji. W obecnej kadencji jest przewodniczącym Komisji Finansów Publicznych.

Zgodnie z konstytucją, Krajowa Rada Sądownictwa stoi na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Może wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem w sprawie zgodności z konstytucją aktów normatywnych w zakresie dotyczącym niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

Krajowa Rada Sądownictwa składa się z: Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, Ministra Sprawiedliwości, Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego i osoby powołanej przez prezydenta Rzeczypospolitej; piętnastu członków wybranych spośród sędziów Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, sądów administracyjnych i sądów wojskowych, czterech członków wybranych przez Sejm spośród posłów oraz dwóch członków wybranych przez Senat spośród senatorów.

Krajowa Rada Sądownictwa wybiera spośród swoich członków przewodniczącego i dwóch wiceprzewodniczących. Kadencja wybranych członków Krajowej Rady Sądownictwa trwa cztery lata.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)