Trwa ładowanie...
d365cxr

Sejm: większe uprawnienia dla policji

Sejm zdecydował w czwartek o zwiększeniu uprawnień policji. Policja będzie miała m.in. dostęp do tajemnic bankowych i telekomunikacyjnych, będzie też mogła bez ograniczeń finansowych stosować "policyjną prowokację".

Share
d365cxr

Przygotowany prawie rok temu przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji projekt nowelizacji ustawy o policji zakłada m.in. zniesienie ograniczeń finansowych przy "prowokacji policyjnej", dostęp policji do tajemnic bankowych, ubezpieczeniowych i telekomunikacyjnych oraz konieczność uzyskania zgody właściwego miejscowo sądu okręgowego na podgląd i podsłuch.

Sejm przyjął jednak wniosek mniejszości, który ogranicza dostęp policji do tzw. danych wrażliwych. Nie będzie można zbierać danych o stanie zdrowia i kodzie genetycznym potencjalnego przestępcy. Policja będzie mogła natomiast gromadzić m.in. dane o przekonaniach religijnych, orientacji seksualnej i nałogach.

Zmienia się ponadto zapis dotyczący propozycji wręczenia łapówki. Do tej pory ustawa uniemożliwiała policjantowi złożenie propozycji łapówki. Nowelizacja sprawia, że funkcjonariusz - w ramach działań operacyjno - śledczych - może zaproponować przyjęcie lub wręczenie korzyści majątkowej. (jask)

d365cxr

Podziel się opinią

Share
d365cxr
d365cxr
Więcej tematów