PolskaSejm: ustawy powodziowe do komisji

Sejm: ustawy powodziowe do komisji


Premier Jerzy Buzek, wicepremier Janusz Steinhoff i minister finansów Jarosław Bauc podczas debaty sejmowej. (PAP)
Do prac w komisjach zostały skierowane dwa rządowe projekty ustaw tzw. powodziowych. Przewidują m.in. udogodnienia podatkowe. Wszystkie kluby zadeklarowały poparcie proponowanych rozwiązań, zgłoszono jednak wiele poprawek.

W piątek przed południem rozpoczęło się nadzwyczajne posiedzenie Sejmu, podczas którego posłowie zajmują się rządowym projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach prawnych dotyczących usuwania skutków powodzi z lipca i sierpnia 2001 r., a także rządowym projektem ustawy o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu.

Możliwość odliczania od podatku strat związanych z powodzią, gwarancja zaopatrzenia poszkodowanych w niezbędne leki - to niektóre rządowe propozycje. Proponowane prawo do przyspieszonej amortyzacji oznacza, że firmy będą mogły zaliczyć większe kwoty do kosztów uzyskania przychodów, i w ten sposób pomniejszyć dochód podlegający opodatkowaniu.

Warunkiem skorzystania z udogodnień podatkowych byłoby złożenie do końca listopada 2001 roku w urzędzie skarbowym oświadczenia o stratach poniesionych w związku z powodzią.

Rząd proponuje też, by wszelka pomoc finansowa na likwidację skutków powodzi do 2002 r. była wolna od podatku. Projekt przewiduje również ułatwienia w uzyskiwaniu zgody na wydobywanie kopalin - ma to ułatwić pozyskiwanie niezbędnych do odbudowy materiałów. Pracodawcy uzyskają możliwość powierzania pracownikowi innego zajęcia niż to wynikające z umowy o pracę. Pracownicy nie mogący świadczyć pracy z uwagi na powódź, mają być usprawiedliwieni.

Dla rolników projekt przewiduje specjalne kontyngenty zbożowe - by ci, którzy stracili plony, mogli otrzymać ziarno z rezerw państwowych.

Drugi rządowy projekt zakłada, że odbudowa i remont uszkodzonych podczas powodzi obiektów wyłączone będą spod normalnej procedury uzyskiwania pozwoleń budowlanych i ustawy o planowaniu przestrzennym. Bez zezwoleń będzie można odbudowywać i remontować budynki do 100 m kw. i do 12 m wysokości, budowle regulacyjne na rzekach i urządzenia wodne, oraz obiekty liniowe, oprócz linii kolejowych.

Dla skrócenia procedur rząd proponuje powołanie Zespołu Opiniowania Dokumentacji, który skupi wszystkie służby potrzebne do załatwienia spraw związanych z odbudową. Do zespołu mają wejść przedstawiciele nadzoru budowlanego, inspekcji sanitarnej, inspekcji ochrony środowiska, państwowej inspekcji pracy, państwowej straży pożarnej, służby ochrony zabytków, służby geodezyjnej i kartograficznej, a na terenach górniczych - nadzoru górniczego.

Obraz
© Kwiaty na pustym miejscu zmarłego niedawno posła SLD Andrzeja Urbańczyka (PAP)

W czasie sejmowej debaty nad projektami poseł Józef Górny z AWS stwierdził: Przyjęcie tych ustaw nie budzi żadnych wątpliwości, należy przyjąć je jak najszybciej. Jestem przekonany, że przyjęcie tych ustaw w sposób znaczący i wyraźny ułatwi i przyspieszy usuwanie skutków tej tragicznej, tegorocznej powodzi. Według Górnego, mimo braku stosownej ustawy, nie było w zasadzie chaosu przy organizowaniu akcji ratunkowej.(an)(kar)

Posłuchaj rozmowy WP

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)