PolskaSejm uczcił minutą ciszy pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej

Sejm uczcił minutą ciszy pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej

Posiedzenie sejmu rozpoczęło się minutą ciszy dla uczczenia pamięci ofiar katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. W katastrofie zginęło 96 osób, w tym para prezydencka - Maria i Lech Kaczyńscy. - Zginęło 96 osób, w tym nasze koleżanki i koledzy parlamentarzyści. Uczcijmy pamięć ofiar tej tragedii minutą ciszy - powiedział Kopacz.

Sejm uczcił minutą ciszy pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej
Źródło zdjęć: © PAP | Grzegorz Jakubowski

11.04.2012 | aktual.: 11.04.2012 14:52

Na słowa marszałek sejmu zareagował szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. W jego ocenie niestosowne było, iż Kopacz nie wspomniała, iż na czele delegacji do Katynia w 2010 roku stał prezydent Lech Kaczyński. Błaszczak zawnioskował o przerwę i zwołanie posiedzenia Konwentu Seniorów. Kopacz przychyliła się do wniosku.

Po posiedzeniu Konwentu Kopacz powiedziała: "Przed chwilą oddaliśmy hołd wszystkim 96 ofiarom katastrofy smoleńskiej. Delegacji przewodniczył prezydent RP Lech Kaczyński, któremu towarzyszyła małżonka Maria Kaczyńska, a w jej składzie byli ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz były marszałek sejmu Maciej Płażyński. Cześć ich pamięci".

Po tym słowach część posłów odmówiła krótką modlitwę: "Wieczny odpoczynek racz im dać Panie".

W środę po południu sejm zajmie się projektem Ruchu Palikota ws. odpisania od podatku 1 proc. na rzecz partii politycznych oraz zlikwidowania subwencji budżetowych dla partii. Oznacza to zmiany w ustawie o partiach politycznych oraz ustawie o podatku PIT. Według autorów projektu, taka propozycja "zwiększy wśród obywateli poczucie realnego wpływu na losy państwa poprzez współfinansowanie partii politycznych rzeczywiście realizujących programy, z którymi utożsamia się wyborca".

Marszałek sejmu, pytana o projekt klubu RP, powiedziała, że trzeba pamiętać "o tym, że musimy pilnować deficytu budżetowego". - A kryzys finansowy, w którym nadal tkwi Europa nie jest obojętny, jeśli chodzi o budżet państwa - dodała.

W ocenie Kopacz, jeśli 1% podatku Polaków trafiałby do partii politycznych, uszczupliłoby to pieniądze, które obecnie w ten sam sposób pozyskują organizacje pożytku publicznego. A - zdaniem marszałek sejmu - w ramach tych organizacji pieniądze "są naprawdę dobrze wykorzystywane". - Ale byłby to też dodatkowy procent, który uszczuplałby budżet. I nie potrafimy oszacować, ilu obywateli zdecydowałoby się wesprzeć 1% finansowanie partii - oceniła Kopacz.

Podczas tego posiedzenia ma być także rozpatrywany projekt klubu Ruchu Palikota dotyczący tzw. prawa ostatniej koszuli. Chodzi o zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego oraz w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Założeniem projektu jest wyłączenie spod egzekucji komorniczej w postępowaniu cywilnym i administracyjnym tej części nieruchomości, która służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika i osób z nim zamieszkujących. Ograniczenie ma wynosić do 10 m kw. powierzchni mieszkalnej na osobę w gospodarstwie domowym albo do 20 m kw. powierzchni mieszkalnej na osobę w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego.

W czwartek posłowie będą dyskutować nad przygotowanym przez PiS projektem uchwały w sprawie wezwania rządu do aktywnego działania na rzecz wprowadzenia równych i niedyskryminujących zasad podziału środków na dopłaty bezpośrednie dla rolników między państwami członkowskimi UE.

Planowana jest też informacja bieżąca o bezpieczeństwie w trakcie mistrzostw Euro 2012, o którą wnioskował klub PO.

Na piątek przewidziany jest blok głosowań, a ponadto posłowie zapoznają się z rządową informacją o realizacji działań wynikających z Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii w 2010 roku.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (658)