Sejm uchwalił wysokość kompensat dla ofiar przestępstw
Do 12 tys. zł będzie mogła uzyskać od państwa
osoba poszkodowana w przestępstwie z użyciem przemocy lub jej
najbliżsi - zakłada ustawa o państwowej kompensacie przysługującej
ofiarom niektórych przestępstw, którą uchwalił Sejm.
07.07.2005 | aktual.: 07.07.2005 11:45
Posłowie byli jednomyślni - za ustawą zagłosowało 387 posłów.
Zgodnie z ustawą kompensata ma pokrywać jedynie utracone środki lub koszty utrzymania ofiary, koszty leczenia lub pogrzebu ofiary przestępstwa, ale tylko te koszty, które zostaną uznane za skutki dokonanego przestępstwa.
Będzie się ją przyznawać wtedy, gdy nie da się wyegzekwować tych kosztów od sprawcy przestępstwa - niezależnie od tego, czy sprawca został wykryty i skazany, czy też nie. Z zasady nie ma ona zastępować innych form odszkodowań, a jedynie pokrywać te straty, których w inny sposób nie da się wyrównać.
Wnioski o kompensatę skierowane przez osobę uprawnioną (ofiarę przestępstwa lub jej najbliższych) będzie rozpatrywał wydział cywilny sądu rejonowego, w okręgu którego popełniono przestępstwo. Projekt przewiduje, że minister sprawiedliwości w rozporządzeniu określi, jak będzie wyglądać formularz do tego wniosku. Informacji o sposobie ubiegania się o kompensatę mają udzielać poszkodowanym prokuratury.
Pokrzywdzony w przestępstwie musi być obywatelem RP lub kraju członkowskiego Unii Europejskiej. Od daty popełnienia przestępstwa mogą minąć najwyżej dwa lata - to warunek, by wystąpić z wnioskiem. Innym warunkiem jest oświadczenie wnioskodawcy, że nie uzyskał odszkodowania z innego źródła. Do wniosku należy też dołączyć odpowiednie zaświadczenia lekarskie i dokumenty z prowadzenia postępowania karnego, które ofiara przestępstwa otrzymuje jako poszkodowany.
Przyznaną przez sąd kompensatę wypłaca się z budżetu państwa w terminie miesiąca od uprawomocnienia się orzeczenia sądu. Kompensatę należy zwrócić, jeśli po jej przyznaniu zapadnie wyrok uniewinniający lub umorzenie sprawy z uwagi na to, że do przestępstwa nie doszło.
Prokuratury mają pośredniczyć w przekazywaniu wniosków o kompensatę składanych w RP do innych krajów UE, gdzie na podobnych zasadach przyznaje się te kompensaty. Polskie prokuratury mogą też przesłuchiwać poszkodowanych lub - jeśli sprawa tego wymaga - umożliwiać "przesłuchania na odległość" - np. za pomocą kamer internetowych.