PolskaSejm uchwalił ustawę offsetową

Sejm uchwalił ustawę offsetową

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy o umowach kompensacyjnych, zawieranych w związku z umowami dostaw na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa, czyli offsetu.

23.05.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Ustawa zakłada m.in. możliwość inwestycji bezpośrednich w polskie zakłady oraz zakup akcji i udziałów przedsiębiorstw od Skarbu Państwa w ramach realizacji umów offsetowych.

W myśl uchwalonej ustawy, zagraniczne firmy będą mogły dokonywać inwestycji bezpośrednich w polski przemysł. Do tej pory zobowiązania offsetowe mogły być wykonane wspólnie z polskim przedsiębiorcą, który nie zależy od przedsiębiorcy zagranicznego, co uniemożliwiało takie inwestycje.

Przepis ten wykluczał z umów offsetowych wiele sprywatyzowanych przedsiębiorstw oraz ośrodki naukowo-badawcze. Projekt zakłada więc, by offsetobiorcą mógł być każdy podmiot mający siedzibę w Polsce, a ewentualnych ograniczeń mógłby dokonać Komitet Offsetowy.

Offset to zamówienia w gospodarkę kompensujące wydatki państwa na uzbrojenie armii. Zgodnie z polskimi przepisami firmy biorące udział w przetargu na takie uzbrojenie muszą przedstawić ofertę offsetową równą co najmniej wartości kontraktu.

Połowę wartości offsetu zwycięska firma będzie musiała zainwestować w przemysł zbrojeniowy, a drugą połowę - w cywilny.

Obecnie w Polsce trwa kilka takich przetargów. Największy z nich dotyczy zakupu przez polską armię samolotu wielozadaniowego. Wartość wszystkich kontraktów na wyposażenie armii wyniesie ok. 6 mld USD. (mag)

ustawazmianasejm
Zobacz także
Komentarze (0)