PolskaSejm uchwalił ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa

Sejm uchwalił ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa



Jarosław (na dole)i Lech Kaczyńscy podczas obrad Sejmu (PAP/Radek Pietruszka)
Krajowa Rada Sądownictwa, czyli samorząd sędziowski, ma od środy swą ustawę. Sejm uchwalił ją zdecydowaną większością głosów. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Projekt ustawy przygotowywano w resorcie sprawiedliwości od czasów, gdy rządziła tam Hanna Suchocka. W środę minister Lech Kaczyński dziękował Sejmowi i Suchockiej osobiście za to, że uchwalając Prawo o Ustroju Sądów Powszechnych, ustawę o kuratorach i o KRS, udało się postawić "krok naprzód" w drodze do przybliżenia sądów ludziom.

KRS, w myśl ustawy, ma prawo występować do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskami dotyczącymi niekonstytucyjności ustaw, rozpatruje i ocenia kandydatury do pełnienia urzędu sędziowskiego wszystkich sądów i przedstawia je prezydentowi, który sędziów mianuje i awansuje do wyższych instancji.

Rozpatruje też wnioski o przeniesienie sędziów w stan spoczynku, a także decyduje o odebraniu sędziowskich uprawnień emerytalnych tym sędziom, którzy sprzeniewierzyli się zasadzie niezawisłości w trakcie służby. Rada opiniuje też projekty planów budżetu sądów. (aka)

sejmkrajowarada

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)