PolskaSejm przyjął ustawę o stanie wojennym

Sejm przyjął ustawę o stanie wojennym

Sejm przyjął w czwartek zaproponowaną przez prezydenta ustawę o stanie wojennym, która reguluje m.in. zasady i tryb wprowadzania i znoszenia stanu wojennego oraz ograniczenia wolności podczas jego trwania.

Za projektem opowiedziała się koalicja rządowa. Ustawa trafi teraz do Senatu. Ustawa o stanie wojennym to część pakietu przesłanego przez prezydenta do Sejmu - w jego skład wchodzą też ustawy o stanach wyjątkowym i nadzwyczajnym.

Zgodnie z ustawą, stan wojenny wprowadza prezydent na wniosek rządu. Można go wprowadzić w razie zewnętrznego zagrożenia państwa, zbrojnej napaści na Polskę lub gdy wynika to z umowy międzynarodowej. Stan wojenny mógłby obowiązywać na części kraju, jak i na całym terytorium Polski.

Szef MSZ jest zobowiązany przez ustawę notyfikować Sekretarzowi Generalnemu ONZ i Sekretarzowi Generalnemu Rady Europy o wprowadzeniu i przyczynach stanu wojennego.

Prezydent, wprowadzając stan wojenny, określać ma zakres przedsięwzięć podwyższających gotowość obronną Polski. Mógłby również, na wniosek premiera, mianować Naczelnego Dowódcę Sił Zbrojnych.

Obroną państwa, jeśli zajdzie taka potrzeba, kierować ma prezydent; żołnierzami zaś - w czasie wojny - Naczelny Dowódca podlegający bezpośrednio prezydentowi.

Ustawa przewiduje, że jeśli władze samorządowe nie będą mogły wykonywać w stanie wojennym swoich funkcji, premier, na wniosek wojewody, może wprowadzić zarząd komisaryczny. Jeśli administracja rządowa i jednostki samorządu nie będą mogły wykonywać swoich funkcji w strefie bezpośrednich działań wojennych, wykonywać je ma wojsko.

Przyjęte regulacje przewidują też możliwość wprowadzenia w stanie wojennym m.in. cenzury, przeszukiwania osób zagrażających bezpieczeństwu państwa, ograniczeń komunikacyjnych. Nie można też organizować zgromadzeń (z wyjątkiem obrzędów religijnych), strajkować lub publicznie protestować.

Ustawa zakłada również możliwość nakładania na przedsiębiorców dodatkowych zadań niezbędne dla bezpieczeństwa państwa. W niektórych zakładach pracy władze mogłyby też wprowadzić zarząd komisaryczny.

Ministrowie mogą również - przewidują przepisy ustawy - wprowadzić nakaz pracy dla osób pomiędzy 16 a 65 rokiem życia, czy zakazać noszenia broni.

W czasie stanu wojennego można też rekwirować samochody, łodzie i inne środki transportu. Wojewoda może zawiesić działalność przedszkoli i szkół.

Za organizację strajku w czasie stanu wojennego ustawa przewiduje więzienie do 5 lat. Jeśli w celu zastrajkowania zniszczone zostanie mienie przedsiębiorców, czy instytucji, to grozi za to 10 lat więzienia. (mag)

stanwojennysejm

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)