PolskaSejm przyjął uchwałę ws. prywatyzacji stoczni

Sejm przyjął uchwałę ws. prywatyzacji stoczni

Sejm przyjął przez aklamację uchwałę w sprawie wydłużenia terminu prywatyzacji polskich stoczni. W uchwale posłowie zaapelowali do Komisji Europejskiej o przedłużenie okresu, w którym rząd przeprowadzi proces prywatyzacji i restrukturyzacji stoczni, w wyniku czego stocznie odzyskają stałą rentowność.

Sejm poparł także starania pracowników polskich stoczni w sprawie wstrzymania decyzji Komisji Europejskiej o zwrocie pomocy publicznej.

W uchwale podkreślono także "społeczną wagę tej decyzji", która - zdaniem Sejmu - "może oznaczać upadłość stoczni, a tym samym utratę pracy przez 80 tys. pracowników przemysłu stoczniowego i firm kooperujących".

Sejm poparł także starania pracowników polskich stoczni w sprawie wstrzymania decyzji Komisji Europejskiej o zwrocie pomocy publicznej.

Za przyjęcie uchwały podziękował posłom minister skarbu Aleksander Grad, który ocenił, że uchwała na pewno nie zaszkodzi, a może pomóc. O przyjęcie uchwały wnioskował klub Lewicy.

Komisja Europejska zakwestionowała dwa tygodnie temu przedstawiony przez ministra skarbu plan ratowania stoczni Gdańsk i Gdynia. Do czwartku Polska ma czas, aby przesłać poprawiony program restrukturyzacji obu zakładów, a także stoczni Szczecin.

Minister skarbu Aleksander Grad zapowiedział w Sejmie, że przekaże Komisji Europejskiej plan restrukturyzacji Stoczni Szczecińskiej, plan połączenia stoczni w Gdyni i Gdańsku, oraz plan restrukturyzacji stoczni w Gdyni.

Demonstrujący w Brukseli stoczniowcy oczekują, że Komisja wstrzyma się z decyzją o zwrocie pomocy, jaką stocznie dostały od 2004 roku.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)