PolskaSejm przyjął poprawki do ustawy o służbie zastępczej

Sejm przyjął poprawki do ustawy o służbie zastępczej

Sejm przyjął większość poprawek
Senatu do ustawy o służbie zastępczej. Były to głównie poprawki
stylistyczne i dotyczące szczegółów proceduralnych.

Podmiot, w którym poborowy odpracowywał służbę zastępczą, będzie zobowiązany zapewnić poborowemu po zakończeniu przezeń służby zastępczej przejazd do miejsca zamieszkania - postanowił Sejm, przychylając się do propozycji drugiej izby. Podanie o skierowanie do służby zastępczej poborowy będzie składał za pośrednictwem wojskowego komendanta uzupełnień, a nie marszałka województwa - stanowi inna przyjęta poprawka. Od orzeczenia powiatowej komisji poborowej zarówno poborowy, jak i wojskowy komendant uzupełnień będą się mogli odwołać do wojewódzkiej komisji poborowej.

Zgodnie z ustawą, o przyznaniu służby zastępczej będą decydować już nie komisje poborowe, ale komisje powoływane przez ministra pracy i marszałków województw; w każdej mają się znaleźć religioznawca i etyk, decydujący, czy przyznać służbę zastępczą ubiegającemu się o nią poborowemu.

Ustawa rozszerzyła listę instytucji, w których będzie można odsłużyć wojsko. Cywilna służba ma być odbywana w organach administracji rządowej i samorządowej, zakładach opieki zdrowotnej, domach pomocy społecznej, a także - za zgodą poborowego - w instytucjach wyznaniowych mających osobowość prawną. Ma polegać na pracy na rzecz administracji publicznej i wymiaru sprawiedliwości, opiece nad bezdomnymi, niepełnosprawnymi, pracach na rzecz ochrony środowiska i ochrony przeciwpożarowej. Zgodnie z propozycją Senatu, zadania określone w ustawie będą zadaniami zleconymi z zakresu administracji rządowej.

Wprowadzone przez ustawę rozszerzenie listy podmiotów, w których można odbywać służbę, ma zaradzić sytuacji, w której wielu młodym ludziom przyznaje się służbę zastępczą, choć nie mają jej gdzie odbyć. W ostatnich latach do służby zastępczej kierowano 1400-1800 poborowych, a 9000 czekało na skierowanie.

Służba zastępcza nadal ma być dłuższa niż służba w wojsku, zostanie jednak stopniowo skrócona z 21 do 18 miesięcy. Służba zastępcza poborowych w drugim półroczu 2004 roku ma trwać 20 miesięcy, od stycznia do czerwca 2005 - 19 miesięcy. Zasadnicza służba wojskowa trwa obecnie 12 miesięcy. Odbywającym służbę zastępczą nie przysługują zasiłki przysługujące niektórym żołnierzom.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)