PolskaSejm powołał komisję ds. PZU

Sejm powołał komisję ds. PZU

10 a nie 11 posłów zasiądzie w sejmowej
komisji śledczej ds. prywatyzacji PZU - zdecydował Sejm.
W komisji zabrakło przedstawiciela Samoobrony. Klub ten w każdej
chwili może jednak zgłosić swojego kandydata, który, po uzyskaniu
akceptacji Prezydium Sejmu, zostanie włączony do komisji.

21.01.2005 | aktual.: 21.01.2005 12:51

Obraz

Sejm powołał skład komisji; jej pierwsze posiedzenie zwołano na godz. 12.00.

Potrzeba zmniejszenia liczebności komisji śledczej pojawiła się po tym, jak klub Samoobrony nie chciał wystawić do komisji innego kandydata niż Andrzej Lepper. A ta kandydatura była nie do zaakceptowania przez Prezydium Sejmu, z powodu kłopotów szefa Samoobrony z prawem.

Jeżeli klub Samoobrony zgłosi kandydaturę nie budzącą zastrzeżeń innych klubów, to wtedy Prezydium Sejmu zaproponuje ponowne zwiększenie liczby członków komisji do 11 i tę kandydaturę przedstawi Sejmowi - obiecał marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz.

Klub Samoobrony nie jest pozbawiony prawa posiadania przedstawiciela w komisji. Ale my nie możemy zaakceptować takiej sytuacji, w której jeden klub de facto zablokowałby działania Sejmu i uniemożliwił mu podejmowanie zapowiedzianych decyzji - podkreślił.

Po powołaniu składu komisji przez Sejm Lepper powiedział dziennikarzom, że pytania nt. nieprawidłowości w prywatyzacji PZU będzie zadawał podczas posiedzeń komisji odpowiedzialności konstytycyjnej, która również zajmuje się tym problemem. W piątek Sejm dokooptował Leppera do tej komisji.

Po raz pierwszy Prezydium wyłączyło Leppera z grona kandydatów do komisji w środę. Dało wtedy jego klubowi czas na zgłoszenie innego posła. Po tej decyzji Prezydium Samoobrona jeszcze raz zgłosiła jednak do komisji swojego szefa. W czwartek wieczorem Prezydium ponownie wykluczyło go z listy kandydatów do komisji. W tej sytuacji w piątek rano Sejm musiał ograniczyć liczbę członków komisji z 11 do 10.

Zastrzeżenia do kandydatury Leppera zgłosiły kluby SdPl, PO i SLD. Do komisji weszli: Ryszard Zbrzyzny, Jerzy Czepułkowski i Ryszard Tomczyk z SLD, Cezary Grabarczyk (PO), Przemysław Gosiewski (PiS), Jan Bury (PSL), Janusz Dobrosz (LPR), Bogdan Lewandowski (SdPl), Marek Pol (UP) oraz Ewa Kantor (Dom Ojczysty).

Sejm zdecydował o powołaniu komisji ds. prywatyzacji PZU 7 stycznia. Ma ona skontrolować skutki decyzji prywatyzacyjnych PZU dla Skarbu Państwa oraz wskazać osoby winne ewentualnym nieprawidłowościom.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)