Sejm: postępowanie wobec Cimoszewicza i Belki umorzone
Sejm zdecydował w piątek o umorzeniu postępowania przed Trybunałem Stanu wobec byłego premiera Włodzimierza Cimoszewicza oraz ministra finansów w jego rządzie - Marka Belki. Do postawienia przed Trybunałem członka rządu potrzebna była większość parlamentarna 3/5 głosów.
Umorzenie postępowania wobec Cimoszewicza i Belki rekomendowała Sejmowi Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej.
Posłowie AWS - autorzy wniosku wstępnego - zarzucali Cimoszewiczowi, że w 1997 roku kierując pracami Rady Ministrów naruszył konstytucję, a także prawo budżetowe. Przepisy w tym zakresie nakazywały rządowi przedłożenie Sejmowi projektu ustawy budżetowej w terminie umożliwiającym jej uchwalenie przed rozpoczęciem roku budżetowego, tj. do 31 października każdego roku. Projekt budżetu przygotowany przez ministra Belkę został przekazany do Sejmu 31 października, ale już przez nowy rząd Jerzego Buzka. Rząd Cimoszewicza ustąpił 17 października.
Natomiast Belce zarzucono, że jako minister finansów, nie wykonał ustawowego obowiązku przedłożenia rządowi projektu ustawy budżetowej, mimo że prace nad budżetem zostały podjęte już w lipcu 1997 r.
Komisja rekomendując Sejmowi decyzję o umorzeniu postępowania wobec byłego premiera Cimoszewicza i ministra Belki kierowała się opiniami, które przedstawili jej eksperci. Według nich, w 1997 roku zostały zachowane wszystkie terminy dotyczące prac nad projektem ustawy budżetowej. Nowy rząd przesłał projekt budżetu do Sejmu 31 października 1997 roku, a więc termin został dotrzymany. Nie ma znaczenia, że projekt złożył rząd Buzka, a nie Cimoszewicza - podkreślali komisyjni eksperci.
Za pociągnięciem Cimoszewicza do odpowiedzialności konstytucyjnej głosowało 35 posłów, 254 było przeciw, 100 wstrzymało się od głosu. Za pociągnięciem Belki do odpowiedzialności konstytucyjnej głosowało 30 posłów, 256 było przeciw, 101 wstrzymało się od głosowania. (mk)